Ještě se nic nestaví a jde pouze o návrh. Řeč je o vodní lanovce, odborně wakeboardingu na Jezeře 
v Poděbradech. Otcové myšlenky sbírají podpisy za tuto lanovku. Na druhé straně stojí rybáři, kteří sbírají podpisy proti nové atrakci.

Jan Volmuth a Václav Jankovský chtějí postavit wakeboardingovou dráhu ze špičky u nudistické pláže na ostrov. Místní svaz rybářů a jachtaři vrtí hlavou. „Nesouhlasíme 
s realizací této dráhy. Je to omezení rybářského práva," tvrdí šéf místní organizace rybářů Petr Linhart.

Proti tomu argumentuje Jan Volmuth tím, že Jezero má dostatečnou plochu a dá se chytat všude jinde. Jachtaři se obávají, že pod lanem neprojedou. „Naše dráha bude ve výšce devět metrů, nejvyšší stěžeň jachty je sedm metrů a jachta nikdy nejezdí kolmo," hájí svůj projekt Volmuth.

Ten pod peticí nashromáždil přes tisíc podpisů. Polovina je prý Poděbraďáků, ta druhá jsou lidé obeznámení se situací. Rybáři doufají, že podepíší všichni ze svazu, kterých je 900.

„Nesouhlasné stanovisko ale podepisují i lidé, kteří ve svazu nejsou. Petice máme v rybářské chatě na Jezeře a v obchodě s rybářským náčiním. Podepisují pouze místní a lidé z okolí," uvedl Linhart za rybáře.

Situací kolem nápadu na wakeboardingovou dráhu sleduje 
i radnice. Radní o vodním vleku jednali, ale stanovisko nevydali. „Chceme předejít konfrontaci, proto chystáme pozvat zúčastněné strany a vše si vyjasnit. Víme o peticích a nechceme se pohybovat v rovině jedna paní povídala. Uvidíme, kam se pohne další vývoj. Petice se musí brát vážně. O věci pak bude jednat rada a ta v případě nedohody přistoupí k tomu, že se vlek bude projednávat v zastupitelstvu, které rozhodne," popsal další dění místostarosta Ivan Uhlíř.

O vyjasnění si názorů přemýšlí 
i rybář Petr Linhart. „Pokud bude na zastupitelstvu pan Volmuth argumentovat peticí, ukážeme tu naši, která nesouhlasí 
s tímto vlekem," uvažuje Linhart.

Šance na dohodu je tedy mizivá. „Nic nebudeme na našem stanovisku měnit," stojí si pevně za svým Petr Linhart.

To ovšem kazí plány Jana Volmutha, který propaguje wakeboarding jako rodinnou zábavu a je ochoten i v něčem druhé straně ustoupit. „Zkrátili jsme dráhu, abychom vyhověli lidem, kteří chtějí obeplout ostrov nebo se tady projet na šlapadle. Dráha bude nyní zkrácena na 180 metrů, to znamená asi 50 až 60 metrů od ostrova bude místo. Mluvili jsme o tom i s potápěči, kteří s touto variantou souhlasí," uvedl Jan Volmuth. Odbor životního prostředí na poděbradské radnici se k dráze také vyjádřil kladně. A strach z hlučnosti? „Není to žádný cirkus, hlučnost celého zařízení nepřesáhne 40 až 50 decibelů. To je hlučnost na úrovni diskuze dvou lidí," vysvětlil na závěr Jan Volmuth.