Dušičky. Svátek, kdy se většina hřbitovů promění v lidská mraveniště. Zahrady mrtvých praskají ve švech. Což je každoročně ideální situace pro kapsáře, zloděje a vykradače aut. Proto sei letos policisté a strážníci chystají zesílit svoji ostrahu v okolí hřbitovů.

Tradičním místem pro dušičkové chmatáky je poděbradský hřbitov. Loni zaznamenal správce hřbitova Jiří Steigr krádež obrovského věnce za stovky korun.

„Lidé se pak zlobí, ale bohužel není v mých silách takové věci uhlídat,“ říká správce. „Člověk těžko rozliší, jestli se jedná o příbuzného, nebo zloděje. Proto lidem říkám, aby cennější předměty na hrobech nenechávali.“

Ztrácejí se i umělecké předměty z hrobů, o které se „postarají“ sběrači barevných kovů. Třetím místem, kde se lapkové zdržují, jsou parkoviště u hřbitovů. „Bývala tu partička z Peček, která sedávala u protější pumpy a vyhlížela si auta, která pak vykradla,“ říká Steigr.

Podle jeho slov se však policisté i strážníci z okolí hřbitova v posledních dvou letech na Dušičky spíše stáhli a téměř nejsou vidět. „Pamatuji, že dříve tu procházeli takřka permanentně. Podle mě by to chtělo ostrahu zesílit,“ myslí si hrobník.

Právě to mají strážníci a policisté v úmyslu. „Nebudeme zesilovat hlídky, ale určitě se v okolí hřbitova budeme vyskytovat častěji,“ potvrdil velitel poděbradských strážníků Miloš Dlabal.

Stejně důslední chtějí být také republikoví policisté. „Předchozí i následující víkend mají policisté zvýšený výkon služby a okolí hřbitovů budou věnovat zvýšenou pozornost,“ uvedl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Loni policisté nezaznamenali žádné vykradené autou hřbitovů během svátku zesnulých. Částečně to ale bylo také způsobeno nepříjemným chladným počasím a sněhem.

Letošní víkendová předpověď hovoří o relativně teplé sobotě i neděli, což zřejmě vytáhne na hřbitovy a do jejich okolí nejen pozůstalé, ale i zloděje.
„Je důležité nenechávat cennosti také v autech. I v tomto případě platí, že auto není trezor,“ doplnila policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.