Nymburský hřbitov spravují technické služby a pro dušičkové víkendy zavedly speciální režim. „Máme přímo na hřbitově speciální služby, v rámci nichž se především udržuje pořádek. Jde o zametání listí, včasné vysypání nádob s odpady, ale i potřebné informování veřejnosti při dotazech na provoz. Kvůli tomu je připraven i hrobník Martin Kovács,“ řekl ředitel technických služeb Martin Netolický.

Hřbitov je v tyto dne otevřen v době od 7.30 do 18 hodin. V této době mají opatření ke zvýšenému dohledu nad hřbitovy také policisté. „Naše hlídky mají zvýšený výkon služeb u větších hřbitovů. Zároveň vyzýváme návštěvníky hřbitovů, kteří přijedou v autech, aby si ve vozech nic nenechávali, protože jakýkoliv i bezcenný předmět působí jako lákadlo na zloděje,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Podobné případy vykradených aut registrují policisté z minulých let prakticky pravidelně. „Platí klasická poučka, že auto není trezor. I třeba taška s bundou může vzbudit ve zloději zvědavost, rozbije okénko a vloupe se dovnitř. Je skutečně důležité nenechávat v autě nic,“ zdůrazňuje policejní mluvčí. Podle informací z posledního víkendu z Nymburka zatím letos k žádné takové krádeži nedošlo.

Blízcí, kteří vyráží na hrob svých příbuzných, by také měli zvážit, co na hrobě nechají. Objevily se v minulosti případy, kdy si zloději odnesou cennou sošku nebo například kovovou svítilnu. Právě proto, že je z kovu. „Ani na hrobech by neměli nechávat cennější věci. Bohužel i ty se v minulosti stávaly terčem zlodějů, kteří se neštítí ničeho,“ doplnila Potočná.

Dušičky nebo Halloween

Každoročně se objevují diskuze na téma, zda slavit Dušičky nebo spíše veselejší a trochu děsivější alternativu v podobě Halloweenu, vyřezávaných svítících dýní a tajuplných her. Pro děti je druhá forma mnohem zábavnější a tak se o dušičkovém víkendu koná hned několik akcí s halloweenskou tématikou.

V poděbradském Domě dětí a mládeže se pro děti chystá Světýlková cesta. Tu musí za tmy absolvovat právě podél světýlek kolem budovy Symfonie a na několika stanovištích plnit různé úkoly. Letos se akce koná v pátek 2. listopadu mezi 16.30 a 18.30 u Symfonie.

V Nymburce už je roky tento čas spojený s opravdu masovou akcí, která nese název Nymburk plný strašidel. Na děti s doprovodem čekají rozmarné víly, černé paní či hrátky s čerty. Cesta pro odvážné děti do uliček a zákoutí města začíná v podloubí radnice na náměstí Přemyslovců. Odstartovat je možné v pátek 2. listopadu od 17 do 19 hodin. Dítě dostane průvodní kartičku a na dobrodružné cestě potká sedm stanovišť s rozličnými strašidly, kde budou na malé dobrodruhy čekat zajímavé úkoly. Pokud je všechny splní, čeká je v cíli sladká odměna. Oblíbenou akci jako vždy připravují nymburští skauti a skautky ze střediska Krahujec. „Těšíme se na hojnou účast a věříme, že si příjemnou večerní procházku užijí jak děti, tak rodiče," uvedl zástupce organizačního týmu Václav Novotný.

AKCE PRO DĚTI NA DUŠIČKY
Poděbrady, 2. listopadu 16.30 – 18.30
Světýlková cesta
- děti chodí vedeni za tmy podél světýlek na různá stanoviště, kde plní úkoly
- pohybují se pouze kolem budovy DDM Symfonie

Nymburk, 2. listopadu 17 – 19 hodin
Nymburk plný strašidel
- děti se registrují a vyzvednou kartičku v podloubí u radnice
- pak podle plánku navštěvují zákoutí města, kde potkávají strašidla a plní zadané úkoly
- za splněný úkol dostanou na kartičku razítko
- pokud všechny úkoly splní, dostanou v cíli na náměstí sladkou odměnu