Ještě loni dům obývali nájemníci, kteří z velké části patří k sociálně slabším. Život v pěti bytech té nejnižší kategorie připomínal opravdu velmi staré časy. Lidé topili v kamnech uhlím, záchody byly společné na chodbě. Byty byly ošklivé, poničené a neútulné. “V minulém roce jsme se tedy rozhodli radikálně zasáhnout a všechny nájemníky jsme vystěhovali,” popisuje starosta města Milan Dokoupil. Zkrátka neprodloužili obyvatelům domu nájemní smlouvy a rozhodli se dům od základů opravit.

“Rozsáhlá rekonstrukce bytového domu začala loni v červenci a vzhledem k havarijnímu stavu budovy se během prací ukázalo jako nutné provést další stavební zásahy. Tím se nám stavba bohužel protáhla a také prodražila. Každý, kdo někdy opravoval starý dům, určitě pochopí, že takové změny jsou však nezbytné,” líčí starosta postup prací.

Opravený dům nyní disponuje šesti různými byty od 43 do 87 metrů čtverečních samozřejmě s vlastní koupelnou a záchodem. “Přibyly ještě dva nové podkrovní byty na původní půdě,” doplňuje Milan Dokoupil. Každý byt má své vlastní plynové ústřední vytápění. “Je to jedno z opatření, kterým chceme v našem městě zlepšit ovzduší. Do konce letošního roku by prakticky všechny nemovitosti v majetku nebo správě města měly být vytápěny plynem nebo jiným čistějším způsobem,” dodává starosta.

Rekonstrukce město stála 5,5 milionů korun a ještě zbývá opravit fasádu. “Vzhledem k zimním měsícům jsme prozatím nemohli opravit fasádu, ta bude opravena v jarních měsících už za provozu,” vysvětluje starosta Sadské.

Do tří bytů se vrátí původní solidní nájemníci a do tří bytů radnice hledá zájemce. Aby se jí investice do nemovitosti alespoň částečně vrátila, rozhodla se byty nabízet jako sociální bydlení. “Podali jsme žádost do programu na podporu sociálního bydlení a je předpoklad, že podstatná část výdajů na stavbu se nám vrátí cestou této dotace,” upřesňuje Milan Dokoupil.

Z definice dotace na sociální bydlení ale plynou některé podmínky omezující okruh osob, kterým může být sociální byt přidělen. “Především musí být aspoň polovina dospělých osob z žádající rodiny výdělečně činná. Zároveň je podmínkou určitý maximální čistý příjem na rodinu a také nesmí zájemce mít žádný dluh vůči městu,” vysvětluje starosta. Rodinám nabízí dva hezké světlé podkrovní byty o velikosti 65 a 76 metrů čtverečních a větší byt s plochou 87 metrů čtverečních.