Monumentální haly, v kterých léta chovala firma Proagro slepice, budou srovnány se zemí. Jejich životnost končí na konci roku. Potvrdil to předseda představenstva Proagra Bohuslav Kohout.

O konci drůbežárny za městem místní spekulují už několik měsíců. Především v souvislosti se snížením zápachu, který při nepříznivém větru vadí řadě místních. „Když to opravdu foukne, musím mít i v létě zavřená okna. Je to taková síla, až se mi z toho zvedá žaludek. Doufám, že když slepičárna skončí, bude tu lepší vzduch,“ věří jedna z místních žen, která si nepřála být jmenována.

To však rezolutně vyvrací Kohout. „Konec diskutovaných hal nemá se zápachem nic společného. Slepičí trus z těchto hal se vozí do kněžické výtopny biomasou a na zápach skutečně nemá vliv. Ten se line z vedlejší kompostárny, která nadále zůstává v provozu,“ říká zástupce Proagra.

A co tedy s prostory po halách, které budou zlikvidovány? „Určitě v Městci zůstává třídírna vajec. Co se zbylými pozemky, to v tuto chvíli není jasné. Patří naší firmě, přizpůsobíme se do budoucna tomu, co bude vyžadovat náš trh. Teď opravdu netuším,“ uvedl Kohout.

Chov slepic se ale do Městce už pravděpodobně nevrátí. Od roku 2011 totiž začínají platit v rámci Evropské unie přísnější pravidla pro tyto chovy, které zakazují používání klecí. Vybudování nových chovů by tedy bylo velmi náročné i z hlediska investic.