Hasiči byli povoláni na hlavní nádraží v Nymburce, kde v motorovém vlaku likvidovali nebezpečnou tekutinu. Událost se odehrála ve čtvrtek a ohlášena byla jako únik nebezpečné látky. Hasiči na místě zasahovali v dýchacích přístrojích a využili pomůcky potřebné k likvidaci chemických látek. „Po příjezdu na místo a provedeném průzkumu bylo zjištěno, že se v motorovém voze nachází rozbitá sklenice s neznámou těkavou kapalinou. Ke zranění osob nedošlo. Jednotka provedla detekci neznámé kapaliny pomocí detekčních trubiček a nasavače Universal a detektoru Dräger. Látku vyhodnotila jako roztok formaldehydu, používaný například ke konzervaci obojživelníků a hadů,“ uvedl velitel drážních hasičů Jiří Zima.

Chemikálii museli hasiči přirozeně z vlaku odstranit. „Provedli neutralizaci a sběr látky, očištění a odvětrání vagonu. Látku jednotka zlikvidovala dle předepsaného postupu,“ konstatoval Zima.

Základní škola Tyršova.
Obhájí Obická a Cabrnoch posty ředitelů? Dvě nymburské školy čekají konkurzy

Další den byli drážní hasiči viděni při zásahu u nádraží v sousedních Poděbradech. Tentokrát za pomoci výškové techniky pomáhali ošetřit mohutný a vzácný strom rostoucí při pohledu od lázeňského parku vlevo vedle nádražní budovy. „Bylo potřeba upravit větve mohutného vzácného stromu, platanu javorolistového. Větve již poškozovaly oplechování atiky a žlabů výpravní budovy, a zároveň dovnitř už zatékalo. Hasiči provedli pouze nutné havarijní zkrácení větví tak, aby se budovy nedotýkaly,“ popsal citlivý zásah Zima.

Kromě toho pomocí plošiny odstranili suché větve, které hrozily pádem na procházející lidi nebo parkující auta. „Zaměstnanci Správy železnic ihned větve rozřezali a rozdrtili v drtičce,“ doplnil velitel drážních hasičů.