Drážní hasiči čekali na stavbu nového sídla několik let. Pozemek mají připravený v Nádražní ulici naproti sídlu Okresní správy sociálního zabezpečení. Drážní hasiči tedy z logiky věci budou sídlit jen pár desítek metrů od hlavního nádraží, jehož rekonstrukce se také chystá. Podle velitele nymburských drážních hasičů Jiřího Zimy se stane novou dominantou města nejen samotná budova, ale především sousední hasičská věž. „Bude 18 metrů vysoká a s nepřehlédnutelným logem Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

Současná podoba nymburského nádraží a jeho okolí.
Podívejte se: takto by mohlo v budoucnu vypadat nové hlavní nádraží v Nymburce

Sloužit bude nejen pro sušení hadic, ale i pro nácvik disciplín požárního sportu a odbornou přípravu hasičů - lezců. Nebude chybět ani prostor pro nácvik záchranného i tzv. průmyslového lezení a lezecká stěna,“ upřesnil Zima.

Budova s fotovoltaikou

Nová hasičská stanice bude mít řadu moderních prvků. Půjde o třípodlažní objekt s devíti sekčními vraty. Nebudou chybět stání pro moderní hasičskou techniku, dílny a sklady odborných služeb – strojní, chemické, technické a spojové a informační. Součástí stanice bude i myčka nákladních vozidel, prostory pro jednotku, pro provádění předepsané fyzické a odborné přípravy, operační a informační středisko, zasedací místnost a kancelář pro denní zaměstnance. Na střeše najdeme fotovoltaické panely. Množstvím prosklených obvodových stavebních konstrukcí, prosklených automatických garážových vrat a průhledným oplocením bude stanice velmi otevřená veřejnosti.

V pátek 3. srpna 2018 došlo na stržení nymburské lávky pomocí bagru s hydraulickými nůžkami. Událost sledovaly z obou labských břehů stovky lidí.
Podívejte se: Stržení nymburské lávky do Labe sledovaly před pěti lety davy lidí

Celý projekt je situován na pozemky Drážních hasičů, které si před časem sami vyčistili od náletových rostlin a keřů a zbourali opuštěné a nevyužívané drážní domky. Zřizovatel uvolní na stavbu stanice 200 milionů korun. Nyní je vypsána soutěž na dodavatele stavby. Což je definitivním potvrzením záměru začít se stavbou ještě letos. „Pro nás je to bez nadsázky zpráva století. Objekt hasičské stanice se bezpochyby stane novou dominantou města Nymburk,“ řekl Zima. Pohledově i zvukově odstíní stávající i nové bytové domy v ulici Zámečnická od dráhy a od průmyslového areálu. Spolu s chystanou novou výpravní budovou a parkovištěm osobních automobilů a autobusů významně oživí dnes tolik nevzhlednou lokalitu u nádraží.

Z historie i současnosti sboru

Jednotka drážních hasičů existuje v Nymburce od roku 1954. Od devadesátých let minulého století sídlí ve výrobním závodě ŽOS Nymburk, nyní Nymwag, na Boleslavské třídě za železničním nadjezdem. V současné době žije ve velmi složitých podmínkách. Jedná se o profesionální hasičskou jednotku určenou pro zásahy všech typů na železnici. Jednotka pracuje v nepřetržitém provozu. V současné době zaměstnává celkem 33 směnných a 3 denní zaměstnance. Drážní hasiči slouží ve třech směnách.

9. srpna museli nymburští drážní hasiči vyrazit do nedalekých Kostomlat, kde dva stromy ohrožovaly provoz na trati.
Drážní hasiči z Nymburka zasahovali v Kostomlatech. Do kolejiště se zřítil strom

Přímo se podílí na zajištění bezpečnosti cestujících a provozuschopnosti dráhy. Jedná se o jednotku kategorie JPO IV. s časem výjezdu do dvou minut od vyhlášení požárního poplachu. Jednotka je jednou ze základních složek Integrovaného záchranného systému. Má uzavřenou smlouvu mezi HZS ČR a HZS SŽ. Na základě této smlouvy je zařazena do Požárního poplachového plánu kraje. Na výzvu Krajského operačního a informačního střediska HZS Středočeského kraje vyjíždí i mimo území dráhy. Jednotka se svou technikou běžně zasahuje na území města Nymburk a v jeho blízkém okolí.