Celostátní výstava ovcí a koz, začleněná do výstavy hospodářských zvířat pod názvem Náš chov, si v Lysé tradičně udržuje vysokou prestiž. Součástí budou již tradičně nákupní trhy beranů různých plemen, šampionáty ovcí a koz, předvádění plemen ovcí a koz s vyhodnocením šampionů a nejlepších kolekcí výstavy. „Program bude zahrnovat ukázky stříhání ovcí a bohatou nabídku ovčích a kozích specialit a sýrů, a tradiční spřádání ovčí vlny. Umění spřádání vlny na kolovratech bude předvádět osm přadlen, které své výrobky představí na Vlněné módní přehlídce,“ uvedla Eva Švecová, manažerka výstavy.

Nebude chybět ani prodejní výstava drobnochovatelů a návštěvníci si tak budou moci odnést domů čistokrevného králíka nebo drůbež na produkci vlastních domácích vajec. Letošní ročník výstavy přináší bohatý program plný zábavy pro děti všech věkových kategorií. Malí návštěvníci se mohou těšit na obličejové malování, kreativní tvoření, jízdu na dětských traktůrcích a budou moci navštívit a pozdravit zvířecí kamarády, včetně ovcí, koz, králíčků a slepiček. Pro malé umělce bude připravena vlněná dílnička, kde si pod vedením zkušených přadlen budou moci sami vytvořit své vlastní vlněné zvířátko.

Podzimní zemědělec

Výstava Podzimní zemědělec se uskuteční v hale B, kde návštěvníci objeví bohatou paletu produktů, včetně semen, květin, cibulovin, postřiků a dalších produktů na ošetření rostlin, ale i tradičních a netradičních potravinářských výrobků od farmářů. V sortimentu nebudou chybět ani zahradnické potřeby, nářadí a zahradní nábytek.

Součástí výstavy budou odborné přednášky a poradny. Na venkovní ploše se bude konat zahradnický trh, kde si návštěvníci budou moci zakoupit tradiční odrůdy ovocných stromků a další zahrádkářské produkty. Letošní novinkou bude veletrh zemědělské techniky. K vidění na něm budou moderní traktory a sklízecí stroje, ale také inteligentní systémy a digitální řídicí technologie, které zvyšují efektivitu a udržitelnost zemědělského hospodaření.

Středočeské dožínky

V sobotu 7. října se uskuteční Středočeské dožínky se slavnostním průvodem městem. Ocenění Zemědělský hospodář Středočeského kraje roku 2023 získá pět laureátů. Bohatým doprovodným programem provede moderátor Jakub Kohák.Kompletní program najdete ZDE.