Projekt měl pomoci připojit část venkovních i vnitřních prostor českých měst k wifi síti, k níž by připojení bylo zdarma. Tyto služby nabízí část evropských měst už několik let. Jenže zmíněný projekt údajně klade velké finanční nároky na samotná města, a to nejen v rámci jeho vybudování, ale také každoročních nákladů.

To potvrzuje i mluvčí poděbradské radnice Radka Kakrdová. „Projekt byl technický náročný a město neobdrželo souhlasné stanovisko od památkové péče s tím, že by bylo narušeno prostředí kolonády a je nutné zachovat autentickou podobu z doby poslední revitalizace zahradního architekta Tomáše Jiránka. Po zvážení všech okolností rada rozhodla od záměru realizace wifi odstoupit,“ uvedla mluvčí města.

Odborný odhad přímých nákladů činí podle poděbradské radnice 1,5 milionu korun. Dotace by přispěla částkou 15 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 400 tisíc korun. Roční údržba je odhadovaná na 40 tisíc korun. „Což znamená, že dotace je asi 26 % přímých nákladů. Je věcí diskuze odborníků, zda v době, kdy funguje síť 4GLTE a připravuje se 5 GLTE od operátorů, má ještě vůbec smysl budovat veřejné wifi,“ konstatovala Radka Kakrdová.

Také v Nymburce peníze odmítli

S projektem se setkali také v Nymburce a nejprve jej vedení radnice vítalo. „V současné době jsou možnosti bezplatného připojení k internetu ve městě omezené, veřejná wifi síť je jedna z možností, jak nejen obyvatelům, ale i návštěvníkům Nymburka usnadnit přístup k internetu. Zároveň chceme, aby si občané sami vybrali, kde chtějí hotspoty umístit,“ řekla v únoru loňského roku místostarostka Stanislava Tichá. Radnice dokonce uspořádala na internetu anketu, v níž si místní mohli vybrat, ve kterých vnějších a vnitřních prostorech by si volný internet přáli.

Na začátku letošního roku však přišla otočka a město podobně jako nyní Poděbrady nabízenou evropskou dotaci odmítlo a projekt tak zrušilo. „Z důvodu požadavků nejen na technické provedení samotných přístupových bodů, ale i následné velké náklady na měsíční provoz město tuto poukázku nevyužije. Po zpracování posudku a prozkoumání těchto podmínek vybuduje Nymburk přístupové body vlastními prostředky, levněji a s minimálními náklady na následný provoz,“ uvedl v lednu mluvčí radnice Petr Černohous. Místní i turisté se tak zatím musí spokojit se dvěma wifi body. Jedním v budově C městského úřadu a tzv. hotspotem v okolí Turistického informačního centra vedle radnice.