Senioři v Lysé nad Labem, kteří už mnoho let přežívají v nevyhovujících prostorech místního zámku, budou muset na svůj nový domov ještě nějaký čas počkat. Jak dlouho, to nikdo nedokáže odhadnout. Věc je totiž u soudu a krajský úřad, jako investor, čeká na jeho rozhodnutí.

Kolem stavby domova, který má stát v parku za školou Bedřicha Hrozného, už několik let probíhají velké spory mezi radnicí, sousedy a občanským sdružením Lysin. Lidé bydlící v těsné blízkosti stavby a členové sdružení podali k soudu žalobu proti územnímu rozhodnutí. Napadají jeho závěry a žádali soud o vydání předběžného opatření, aby byla pozastavena platnost územního rozhodnutí, než bude rozhodnuto, zda nebyla porušena práva okolních vlastníků. Soud však vydání opatření odmítl.

Podle starosty Jiřího Havelky je proto možné pokračovat v přípravách stavby. „Územní rozhodnutí platí a z hlediska zákona se může pokračovat,“ myslí si starosta. Za zmínku stojí i to, že město přípravy na stavbu domova důchodců v lokalitě za školou stály nemalé finanční prostředky. Lysá do projektu, odkupu pozemků a nemovitostí dala kolem šesti milionů korun.

Jiné mínění má však investor, tedy krajský úřad. Podle náměstka hejtmana Miloše Petery je třeba počkat na rozhodnutí soudu. Ten se však může podle Havelky táhnout i několik let. „Ve středu uskutečníme výjezdní schůzku po Nymbursku a jedna ze zastávek bude i v Lysé nad Labem, kde se budeme pokoušet najít případné řešení situace,“ uvedl Petera.