O funkci senátora či senátorky budou letos usilovat celkem 11 kandidátů. Svůj post obhajuje senátorka Emílie Třísková z Poděbrad. Ta před šesti lety kandidovala v barvách sociální demokracie, letos jde do voleb jako nezávislá kandidátka. „Téměř před rokem jsem ze sociální demokracie vystoupila. Nedokázala jsem totiž občanům vysvětlovat nekonzistentní postoje a názory, jenž k nejrůznějším společenským situacím zaujímalo vedení strany. Navíc jsem si uvědomila, že schůze, konference a podobně mi berou čas, který radši věnuji mé skutečné práci. Tou mám na mysli, že již více než 30 let pomáhám jako ředitelka Centra sociálních služeb lidem, kteří to opravdu potřebují,“ uvedla Emílie Třísková pro Deník.

Právě v barvách sociální demokracie se do letošního hlásí další kandidát z našeho regionu, starosta Lysé nad Labem Karel Otava. Ten je často chválen za dotažené projety v oblasti dopravy, které v Lysé pomohl uskutečnit. Loni na podzim byl u zprovoznění nového železničního nadjezdu, letos otevíral velké parkoviště u nádraží. Město se chystá stavět další část obchvatu. Na druhou stranu si část veřejnosti proti sobě postavil nedávným postojem k zachování mokřadu Žabák, o němž navzdory potvrzením odborníků dlouho tvrdil, že ve skutečnosti neexistuje.

Další kandidáti jsou pak z jiných regionů, převážně přímo z Kolína. Kromě Emílie Třískové je druhým a posledním nezávislým kandidátem někdejší starosta Velkého Oseka Jiří Otta. Za hnutí ANO kandiduje lékař z Benátek nad Jizerou Igor Karen. Piráti nominovali známého obhájce práv menšin Cyrila Kokyho z Kolína. Starostové a nezávislí prosazují dlouholetého ředitele knihovny a Městského informačního centra v Kolíně Pavla Kárníka. Za TOP 09 bude chtít uspět právník z Českého Brodu Tomáš Klinecký. ODS sází na kolínského podnikatele a kavárníka Michala Zapletala. Trikolóru reprezentuje někdejší zdravotnice a pedagožka Ivanka Kohoutová. Z kraje politického spektra nominovaly SPD, která prosazuje kontroverzního člena Rady ČTK Petra Žantovského a KSČM pak kolínského projektanta Martina Škorpíka.

První kolo senátních voleb se koná 2. a 3. října současně s krajskými volbami. Druhé kolo je pak nachystáno o týden později na 9. a 10. října.

Kompletní seznam kandidátů za 42. volební obvod Kolín

Igor Karen – ANO
Pavel Kárník – STAN
Tomáš Klinecký - TOP 09
Ivanka Kohoutová - Trikolóra
Cyril Koky - Piráti
Martin Škorpík – KSČM
Michal Zapletal - ODS
Petr Žantovský - SPD
Karel Otava - ČSSD
Jiří Otta - nezávislý kandidát
Emilie Třísková - nezávislý kandidát - obhajuje