Až úsměvně působilo na posledním zastupitelstvu projednávání bodu, jakou barvou má být vymalováno divadlo Na Kovárně. Úsměv však v průběhu jednání místy zamrzal. Barva divadelního stánku totiž leží na srdci vedení města do té míry, že se jí zabývaly tři předešlé rady města a dva návrhy šéfa kulturního centra Ladislava Langra politická rerezentace města stačila ještě mezi tím striktně zamítnout.

„Na městské radě jsme se neshodli, pojďme se k tomu vyjádřit,“ dal návrh na hlasování radní Tomáš Kalenda. A začala diskuze. Bílá, která je zde dosud, se podle odborníků údajně do divadla zásadně nehodí. „Každý divadelník vám potvrdí, že divadlo bíle vymalované být nemůže. Nikdy tak nedocílíte intimity pódia, herce to samozřejmě ruší,“ řekl na schůzi jednatel KICu Ladislav Langr. Ten se proto před časem rozhodl divadlo vymalovat. Sehnal si souhlas památkářů i projektanta divadla.

Jenže navrhovaná změna nesklidila velký ohlas především u vedení města. Aby si tedy zastupitelé udělali přesný obrázek o barvě, přinesl jeden z iniciátorů tématu vzorek přímo na schůzi. Sádrokartonová deska o rozměrech metr na metr s ukázkou vybrané šedivě modré barvy nakonec zřejmě rozhodla… Zastupitelé odsouhlasili, že divadlo se může vymalovat i jinou, než bílou barvou.

„To je zvláštní, celou dobu to nikomu nevadilo. Hlasujme tedy o změně barvy divadla podle přiloženého vzorku. Ten pak připneme k zápisu,“ vtipkoval starosta Jozef Ďurčanský.

Hlasování o vymalování divadla ukázalo ve své nahotě to, co se v současné době dějes poděbradskou politickou reprezentací. Je polarizovaná natolik, že se neshodne de fakto na ničem.Někteří zastupitelé jako například Jaromír Novák poukazovali na to, že politici by neměli řešit problém odborníků. „Připadám si jako ve Zvonokosech. Tam šlo ale o veřejné záchodky. Alespoň něco si z dnešního zastupitelstva odnesu,“ ironicky poznamenal zastupitel Zdeněk Souček.

Divadlo právě dnes čeká druhý nátěr. V šedivě modré barvě.

Co si o celé záležitosti myslíte? Hlasujte v anketě vpravo, nebo napište názor do diskuze!