Dospělí i děti všech věkových kategorií se v sobotu 11. srpna vydali do Polabského muzea v Přerově nad Labem, kde je čekal bohatý pohádkový program i setkání se známých režisérem pohádek i rodinných filmů Zdeňkem Troškou. Ten se s fanoušky několik hodin fotil a vybavoval. „Naše malá byla poprvé v kině na pohádce Čertoviny. Hrozně se jí to líbilo. Už dlouho jsme si s rodinou říkali, že bychom někdy měli zajet do skanzenu a na této akci jsme mohli osobně poznat i režiséra Trošku, tak jsme se rozhodli vyrazit,“ řekla Monika Brzobohatá ze Strak, která se s Troškou zrovna vyfotila. „Já mám od Trošky ráda asi úplně všechno, třeba pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. S manželem rádi koukáme i na Babovřesky, naše malá dcera z toho ještě nemá rozum, ale kouká taky. Asi se jí líbí, jak je film barevný,“ dodala Brzobohatá.

Několik desítek lidí, kteří se stihli včas zaregistrovat, zaplnilo v 11.00 a 13.30 hodin prostory muzejní školy a napsalo si diktát. Diktoval ho Zdeněk Troška a děti, dospělé i seniory v lavicích rozhodně nešetřil. V šestnácti větách nadiktoval snad veškeré češtinářské výjimky a chytáky. Diktování prokládal historkami, hádankami i humornými historkami a poučkami. Z přítomných se nikomu nepodařilo sepsat celý text bez jediné chyby. „Diktujte pomaleji, nestíhám!“ ozývalo se ze zadních lavic se smíchem.

„Jsem veliký milovník a obránce češtiny. Jsem proti zavádění anglicismů do češtiny i proti komolení našeho krásného jazyka. V češtině máme na vše krásný výraz, nepotřebujeme naše české výrazy suplovat patvary z jiných jazyků,“ řekl Zdeněk Troška, který záludný diktát vymýšlel sám. Obstoupen skupinami fanoušků si pochvaloval dobrou atmosféru akce. „Je to radost. Jsem rád, že lidé oceňují mou práci, kterou dělám pro ně,“ dodal režisér s úsměvem.

Kromě diktátu si lidé sobotní den ve skanzenu užili také díky mnoha stánkům, ve kterém prodejci prodávali různé ručně vyrobené výrobky. Kromě stálé expozice muzea návštěvníci v jedné z chalup našli také několik originálních kostýmů z Troškových pohádek, konkrétně třeba šaty z pohádky Z pekla štěstí, Princezny ze mlejna nebo z Nejkrásnější hádanky. Na akci je zapůjčil Fundus Barrandov. „My jsme se na diktát nestihli zaregistrovat, ale stejně se nám tu líbí. Potkali jsme se s panem Troškou a pokochali jsme se kostýmy z pohádek. Já si některé věci, co jsme tady ve skanzenu našli, pamatuji z mladých let, tak jsem zavzpomínala,“ řekla návštěvnice akce Miriam Kováčová.

Celý den se po areálu procházeli lidé v pohádkových kostýmech, a nejen pro děti organizátoři nachystali spousty výtvarných dílen, někde zájemci pomalovávali perníčky a jinde třeba kameny či svíčky. Program skončil v 17.00 hodin.

Stálá expozice v Polabském muzeu v Přerově nad Labem ilustruje život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Muzejní sezóna končí 31. října a přes léto je otevřeno denně kromě pondělí.