Po západních Čechách přechází i střední Čechy na digitální vysílání České televize. Ve středních Čechách od 30. září, v Praze od 31. října. V těchto dnech bude vypnuto analogové vysílání druhého programu České televize (ČT 2).

„Diváci dnes snadno poznají, že ladí signál Dvojky, jehož vypnutí se blíží. Lze jej identifikovat podle speciálního symbolu, piktogramu v podobě čtyř čtverců v pravém spodním rohu obrazovky, a informační textové lišty,“ uvedl Štěpán Janda z České televize.

Diváci, kteří i nadále chtějí sledovat tento program, budou muset investovat do takzvaného set top boxu, který jim příjem programu v digitální kvalitě umožní.

A protože vypnutí analogového vysílání druhého programu se blíží, zaznamenali obchodníci na Nymbursku o set top boxy zvýšený zájem. „Přes prázdniny byl prodej menší, ale od září se lidé o set top boxy začali zajímat ve velkém,“ řekla Deníku Soňa Lojdová z poděbradské prodejny Elektro Slaník.

Oslovení obchodníci se rovněž shodují, že přechod na digitální vysílání přináší zmatky. „Lidé si většinou myslí, že na digitální vysílání budou přecházet všechny kanály. Je to blázinec, ale všechny informujeme,“ řekl Martin Hendrych z Elektro Kutílek v Nymburce.

Podobně je na tom i poděbradské Elektro Slaník. „Zákazníci se chodí informovat a my jsme schopni jim všechny změny vysvětlit. Navíc máme k dispozici tištěné materiály, které si zákazníci mohou prostudovat doma,“ dodala Lojdová. Ta také zároveň upozorňuje, že po 30. září, než budou zrušeny i ostatní analogové kanály, nebude signál ještě tolik kvalitní. Vše se však má srovnat po dokončení přechodu na digitální vysílání.

S připojením set top boxu by neměli mít podle prodejců problémy majitelé běžných typů televizorů. A samotné připojení prý také není nic složitého. Krabička se jen propojí s anténou a televizí.

Alternativou set top boxu je pak digitální satelit nebo kabelová televize. V některých lokalitách bude možné dočasně zachytit analogové vysílání ČT 2 z jiného vysílače.