K nejstarším patří Lesní klub Skřítek působící v Milovicích už od roku 2010. „Prošly jím desítky dětí, sourozenců. Mnoho z nich už je dnes na středních školách,“ vzpomíná jedna ze zakladatelek Gábina Tlapáková.

Zázemí klubu se nachází v lesíku za budovou radnice, kde si skupinka maximálně 15 dětí v doprovodu dvou lektorek hraje, svačí, běhá, leze po stromech a podobně. „Samozřejmě vyrážíme také do okolní přírody, milovické lesy a louky máme doslova na dosah,“ říká Tlapáková.

Zdravé a otužilé děti

Lektoři všech lesních školek na Nymbursku se shodují, že každodenní pobyt venku má příznivý vliv na imunitu dětí a pomáhá k prevenci nemocí.

To potvrzují i rodiče. „Naše nejstarší dcera byla svého času v klasické školce pořád nemocná. Vydržela tam čtvrt roku. Ve Skřítku strávila velmi šťastný předškolní rok. Všechny naše tři děti, které lesním klubem prošly, mají mnohem lepší kondici než jejich vrstevníci, a umí si hrát v lese, což není vůbec samozřejmost,“ podotýká jedna z maminek Mirka Fojtíková, jejíž nejmladší dcera klub aktuálně navštěvuje.

Těžká technika demoluje zbytky budov v prostorách někdejšího ČSAP.
FOTO, VIDEO: Budovy ČSAP šly k zemi. Kaufland v Poděbradech otevře ještě letos

Další lesní školku najdeme nedaleko Nymburka, v lesích u Píst. Lesní školka Cílek už má za sebou také několik let provozu a stala se velmi vyhledávanou. Letos ovšem žádná nová místa nenabízí.

„Aktuálně nebudeme přijímat žádné další děti, uvolněná místa zaplní sourozenci dětí, které do naší školky docházejí,“ říká Michaela Sedlatá, jedna ze zakladatelek Cílka.

Oproti tomu milovický Skřítek několik volných míst letos nabízí. „Máme hodně předškoláků, takže budeme přijímat zhruba sedm dětí,“ doplňuje Radka Horáčková, která má zápisy na starost.

Volná místa budou také v lesním klubu Děti lužního lesa na okraji Poděbradech. „Letos nám odchází první předškoláci, takže budeme mít volná místa. Zápisy probíhají první týden v květnu, nemíváme však klasické dny otevřených dveří, rodiče se mohou po domluvě přijít podívat kdykoliv, případně nabízíme i program pro rodiče s dětmi na páteční dopoledne,“ říká Anna Šebestová, vedoucí poděbradského komunitního lesního klubu.

První dny v doprovodu rodiče

Podobně jako v milovickém Skřítku ani zde se nebrání tomu, že se po domluvě v prvních dnech docházky mohou spolu s dětmi programu zúčastnit i jejich rodiče.

„Umožňujeme maminkám nebo tatínkům nových dětí zapojit se na několik dní do našeho programu a trávit čas s dětmi i celé dopoledne, většinou až do chvíle, kdy děti nabudou jistotu a průvodci si získají jejich důvěru tak, aby zvládly alespoň část dne bez rodičů,“ vysvětluje Anna Šebestová.

Z posledního masopustu ve Strakách v roce 2020.
Průvod i zabijačkové pochoutky. Ve Strakách se po roce opět těší na masopust

Kromě budování vztahu k přírodě a trvale udržitelnému rozvoji spojuje lesní školky podobný princip práce s dětmi.

„Přistupujeme k dětem v souladu s principy respektující výchovy. Neznamená to ale, že si děti dělají, co chtějí. Obě strany si naslouchají, tvoří společně pravidla, která je třeba také dodržovat. Děti ochotně spolupracují, protože cítí, že jsou rovnocennými partnery,“ popisuje Horáčková a dodává, že děti bývají oproti svým vrstevníkům velmi samostatné.

Docházka je zpoplatněná

Děti ale neběhají celý rok jen po lese. Jezdí také do divadla, na kurzy plavání, cvičí jógu nebo se učí angličtinu. „I předškolní příprava má své pevné místo v denním programu. Kromě hlubokých znalostí o přírodě odchází většina dětí ze Skřítka s dovedností číst a psát. Umí pracovat se svými emocemi, jsou sociálně zdatné a umí řešit problémy. Jsou komunikativní a mají velmi pozitivní vztah k učení,“ vysvětluje Radka Horáčková.

Docházka do lesních klubů a školek je zpoplatněná, protože se nejedná o státní instituce. Ceny se liší podle toho, kolik dnů v týdnu děti školku navštěvují.

JOLANA BOHÁČKOVÁ