První stádo divokých koní ve střední a východní Evropě se prakticky půl roku pohybuje v bývalých vojenských prostorech u Milovic.

Prohlédnout si je byly i děti 
z místních mateřských školek. A zrodil se nápad. „Děti z naší mateřské školy se vypravily podívat na divoké koně krátce po jejich příjezdu. Zážitek to byl pro ně velký, a proto se školka rozhodla uspořádat dobročinnou prodejní výstavu dětských obrázků s tématem divokých koní," popisuje začátek dobročinného projektu ředitelka mateřské školy Jana Křišťanová.

Kromě dětí z Kostičky se 
k tvorbě obrázků na výstavu připojily ještě místní Mateřská škola U Broučků a Základní a Mateřská škola Juventa. „Akce byla na poprvé velmi úspěšná, prodalo se více než šedesát dětských výkresů," doplnila Jana Křišťanová.

Šek na částku 5 120 korun převzal z jejich rukou Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Ta divoké koně přivezla letos 
v lednu z anglického Exmooru. „Děti ukázaly, že mají nejenom spoustu výtvarného talentu, ale také dobré srdce. Ještě jednou bych jim chtěl poděkovat za podporu milovických koní," ocenil Dalibor Dostál charitativní projekt.

Mateřská škola Kostička se zaměřuje na environmentální vzdělávání. Také z toho důvodu se děti seznamovaly s tím, jak koně pomáhají se záchranou stepi v bývalém vojenském prostoru. Vzácné travnaté plochy začaly po odchodu armády z této lokality zarůstat náletovými dřevinami. Bez divokých koní by tak v těchto místech mohla v dalších letech vymizet řada ohrožených druhů rostlin a živočichů.