Nábory do kroužků v několika případech začaly již na konci srpna, většinou si ale děti mohou přijít aktivity vyzkoušet během září. Někde není problém se zapojit až dodatečně. „Pokud máme volná místa, nabíráme nové děti i v průběhu roku,“ řekla ředitelka DDM Symfonie Jitka Karbulková, podle které je největší zájem hlavně o taneční a sportovní kroužky.

„Oblíbená je také keramika,“ dodala Karbulková. V poděbradském DDM Symfonie, které nabízí zájmové kroužky také v Pátku, Opolanech, Dymokurech a dalších obcích, zájemci najdou širokou nabídku nejrůznějších aktivit. Nejvíce kroužků je pro školní děti, ale aktivity si v nabídce najdou i dospělí či senioři, kteří si například mohou přijít zahrát stolní tenis.

Podle Karbulkové většinou nemají problém naplnit kapacitu ani u těch méně tradičních kroužků. „Velký zájem je třeba o kroužek Elektronika nebo Lego robotika. Děti technické kroužky baví a zajímají, proto bychom chtěli naší nabídku v tomto směru rozšiřovat,“ okomentovala Karbulková. „Ceny se snažíme držet nízké. Ve výjimečných případech se nebráníme splátkovým kalendářům,“ dodala. Nevšední kroužky nabízí také v poděbradském Ekocentru Huslík, kde otevírají Přírodovědný kroužek a pro dívky na druhém stupni Dívčí letokruhy, kde zájemci budou kromě pečení, zpěvu, vyrábění, tetování henou také poznávat přírodu.

Hosté z Neuruppinu na návštěvě v Nymburce.
Do spřáteleného města vyrazí studenti i kuchaři

Kromě nejrůznějších sportovních svazů, hudebních škol či volnočasových center kroužky pořádají také některé knihovny. Městská knihovna v Lysé nad Labem pro školáky přichystala kroužek ručních prací a zdravovědy, kde se děti naučí základům první pomoci.

Největší výběr mají sice školáci, ale předškoláci a malé děti se nudit také nemusí. V nymburském Centru pro všechny si s maminkami zacvičí i ti úplně nejmenší. Školkové i mladší děti pobaví také kurzy od projektu Hudební Všeználek, kde si společně zacvičí a zazpívají.

Rodiče kroužky pro své děti hledají přes známé, na internetu nebo například ve školách či školkách. „Hodně čtu recenze jiných maminek. Mé děti ještě nechodí do školy. Dceru zajímají spíše výtvarné aktivity a syn bude asi chodit opět na fotbal,“ řekla Kristýna Šlancová z Nymburska.

Kromě organizovaných kroužků zájemci na Nymbursku najdou také herny, do kterých si mohou v otevírací době přijít pohrát. Od letošního září vznikla v Lysé nad Labem nová herna Soví doupě, do které si ve vymezeném čase může za drobný poplatek přijít zahrát kdokoli. „Nejvíce her máme pro školáky, ale několik her si s chutí zahrají i dospělí nebo mladší děti,“ řekla zakladatelka Sovího doupěte Zuzana Viktoriová, která kromě herny nabízí také doučování.

V Česku jsou nejpopulárnější sportovní zájmové kroužky, do kterých chodí zhruba polovina všech dětí. Velmi populární jsou například fotbal, plavání nebo florbal.

NABÍDKA NETYPICKÝCH KROUŽKU
Lego robotika – rozvíjení tvůrčích dovedností se znánou stavebnicí - Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady
Dívčí letokruhy - pečení, zpěv, tetování henou - Ekocentrum Huslík Poděbrady
Hudební Všeználek – cvičení a zpívání pro děti ze školek i mladší – Centrum pro všechny Nymburk
Ruční práce a zdravověda – základy první pomoci – Městská knihovna Lysá nad Labem
Soví doupě – herna pro děti i dospělé – Lysá nad Labem

Na problémy s konflikty ve vztazích nemusí být člověk sám. Ilustrační foto.
Nymburské Respondeo nově řeší i konflikty ve vztazích