Překvapení čekalo na stavebníky při odkrytí starého linolea. Objevila se krásná historická dlažba. „Nyní již byla začištěna a bude zachována. Podobně tak bylo obnoveno původní schodiště. Alfa a omega takové rekonstrukce je precizní stavební dozor. Tato stavba jej má,“ uvedl starosta Pavel Fojtík po posledním kontrolním dnu, který se konal minulý týden.

Co se tedy v rekonstruované budově všechno změnilo? Možná by byl jednodušší výčet toho, co zůstalo při starém, to však ale tak zajímavé není. Nové jsou rozvody elektřiny, izolace a omítky. Byla vyměněna okna a zateplen celý objekt. Dokončena byla nástavba nového sociálního zařízení pro učebny ve druhém patře. „Tam vznikne kabinet, tři nové učebny a nová učebna cizích jazyků,“ řekl mluvčí nymburské radnice Petr Černohous.

Kromě toho dělníci instalovali novou vzduchotechniku a rozvody topení. Položili nové podlahy, obklady i dlažby a bude nově vybavena kuchyň. „Termín dokončení všech stavebních prací je stanoven na konec května,“ potvrdil Černohous.

Děti se však do Smetanova domu podívají až v novém školním roce.

Jaký byl hlavní důvod tak zásadní přestavby? Kuchyň, jídelna i učebny byly už delší dobu na hranici únosných hygienických podmínek. „Nešlapala vzduchotechnika, toalety měly omezené prostory, bylo jen otázkou času, kdy to hygienici ze dne na den zavřou,“ řekl ještě před začátkem radikální proměny Tomáš Danzer, ředitel Základní školy Komenského. Právě naproti té budova stojí a jejích žáků se situace dotýká nejvíce. Jejich část se musela v tomto školním roce smířit s dočasným azylem v Obecním domě. Tři čtvrté ročníky zmíněné školy, tedy téměř osmdesát dětí a jejich učitelky, mají v Obecním domě k dispozici celé třetí patro. Třídy jsou plně vybavené se zpětnými projektory a počítači. Dokonce i s vybavením pro jazykovou učebnu, takže žáci nemusí nikam přecházet. Přesto však bude úlevou podzimní návrat do budovy v Komenského ulici.

Není to přitom poprvé, kdy se žáci základní školy Komenského učí v Obecním domě. Podobná situace už nastala před patnácti lety, kdy se přistavovala nová budova školy. „Jedna z učitelek tehdy dokonce výuku v Obecním domě zažila. Teď se tam vrátila do stejné třídy,“ uvedla Tomáš Danzer. Rekonstrukce Hlaholu se týká i dalších dvou nymburských základních škol. Žákům z Tyršovky dodává místo kuchyně v Komenského obědy tým z kuchyně školy RAF posílený o pracovnice z Komenského.

„Školy si přece musí vyhovět. Není to pro kuchařky jednoduché, ale přece nenecháme děti o hladu,“ uvědomoval si na začátku přestavby ředitel školy RAF Jiří Cabrnoch.

Přestavba objektu Hlahol patří mezi největší investice města. Celkem by měla přijít na zhruba 20 milionů korun.

Fakta o rekonstrukci Hlaholu
- vyjít by měla na cca 20 milionů korun
- nově bude budova obsahovat supermoderní kuchyni
- nová bude i vzduchotechnika, elektrické rozvody, podlahy, izolace
- nová je i fasáda
- zachována zůstala historická dlažba
- na své místo se vrátí i nápisy Hlahol a Smetanův dům 1935