Zámecké nábřeží v Poděbradech se ve čtvrtek dopoledne zaplnilo stovkami dětí z mateřských a základních škol. Na místě se dozvěděly, jak funguje poříční, pořádková, dopravní i kriminální policie, co všechno umí služební pes pod vedením policejního kynologa nebo jak vypadá hasičský zásah u ohně.

Představit práci policie výchovnou a navíc zábavnou formou tak, aby si tak malé děti odnesly nějakou informaci, není nic jednoduchého. Policisté pro dětičky připravili opravdu zajímavé ukázky své práce, které byly provázené i několika příběhy, aby si děti snáze zapamatovaly to, co se dozvěděly. 

Podle vedoucího poděbradského oddělení Jana Šimáně se akce zúčastnily děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol. „Akci pořádáme už po čtvrté nebo po páté a je daleko jednodušší, když všechny složky shromáždíme na jednom místě, než aby k nám děti jezdily ke každé zvlášť," řekl Jan Šimáň, který byl na stanovišti dopravní policie se zajímavým panáčkem se třemi dírami v těle, kam děti postupně házely míčky. „Děti, tohle je František a jestlipak víte, komu je podobný," vyzýval děti, které se po chvilce dozvěděly, že je to semafor a každá z děr je jinak barevná. Mnohé z dětí dokonce věděly, co dělat, když se na semaforu rozsvítí jedna ze tří barev. A za každou správnou odpověď dostali ti nejchytřejší malý dárek.

Policista Jakub Marvan 
z poříční policie ukázal, jak funguje dýchací přístroj pro potápěče, což zajímalo hlavně kluky. O kousek dál si zase mohl každý vyzkoušet posadit se na služební motorku, což také rozsvítilo mnohé klukovské oči. U auta kriminalistů se zase děti dozvěděly, co všechno obsahuje a k čemu vybavení slouží.
Ale asi nejzábavnější byla ukázka poslušnosti služebního psa, který udělal opravdu přesně to, co mu jeho kynologický páníček ukázal. A jak bylo vidět, pes má děti rád, protože když se na něj sneslo několik párů ručiček, držel, jako když je na příjemné masáži.