„Kolikrát se rozhlédneš, než vstoupíš na přechod?" „Na kterou stranu se podíváš nejdřív?"

Takové a podobné otázky kladla ve čtvrtek ráno u přechodu pro chodce před Základní školou Komenského 
v Nymburce policejní preventistka Lucie Nováková. Spolu s policejní hlídkou tak pokračovala v tradici akce Zebra se za vás nerozhlédne, která trvá celý první týden po návratu školáků z prázdnin a opakuje se v dubnu při měsíci bezpečnosti. Po celé republice.

Školáci, kteří mířili do školy sami bez rodičů, už zpravidla vědí, jak se u přechodu a obecně po cestě do školy chovat. „Musíme se nejdřív podívat vlevo," odpovídají většinou správně dotázané děti.

První tři vyučovací hodiny pak strávila Lucie Nováková společně se zástupcem Besipu Miroslavem Poláchem mezi druháky na zmíněné základní škole. Tradičně došlo na otázky o cestě do školy, ale také na základní dopravní značky, které by měli už i nejmenší školáci znát.

PROJEKT ZEBRA SE ZA VÁS NEROZHLÉDNE

Preventivní akce Zebra je zaměřena na kontrolu dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací, na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Slogan „Zebra se za tebe nerozhlédne" má připomenout, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život.

Zebra radí:

Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho!

Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní: 3x se rozhlédni: vlevo, vpravo, vlevo a pokud nejede žádné vozidlo, rychle přejdi!

Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla.

Zdroj: www.policie.cz