Splnit sedm úkolů 
a tak získat vlaječku s jedním z osmi erbů šlechtického rodu a stát se členem královské družiny, která bude doprovázet malého kralevice Karla na francouzský dvůr. To vše musely splnit děti na loučeňském zámku, aby mohly prožít dobu před 700 lety. A k tomu ještě mohly ochutnat jeden ze sedmi překrásných dortů.

Program, který připravil loučeňský zámek k 700. výročí narození Karla IV., si užívaly celé rodiny. Od divadelního představení, rytířského turnaje a ukázek práce sokolníků, po ochutnávky úžasných sedmi dortů k narozeninám malého kralevice, jehož královská družina se rozrostla o víkendu o desítky malých pážat, která se mohla stát členy královské družiny. A užívali si to i rodiče, když na své mobilní telefony, fotoaparáty a tablety zaznamenávali tyto krásné momenty svých ratolestí.

Kdo nebyl o víkendu na zámku, sice dost prohloupil, ale může to napravit už další víkend, kdy se chystá například zahájení výstavy Magičtí Lucemburkové. Ta slibuje unikátní podívanou v podobě uměleckých kopií Císařské a České svátováclavské koruny od Jiřího Urbana, které jsou prý od originálů k nerozeznání. „Obě koruny vedle sebe nikde jinde než na této výstavě neuvidíte," říká kastelán zámku Vratislav Zákoutský. Na výstavě uvidíte také například unikátní faksimile historických knih z doby Lucemburků, související 
s mystikou Václava IV.

Málokdo asi ví, že skutečné astronomické narozeniny Karla IV. připadají až na tuto sobotu, 21. května. „Tento den se Země po sedmisté vrátí na stejné místo na oběžné dráze kolem slunce, jako v den Karlova narození," vysvětlil Vratislav Zákoutský. Na počest tohoto dne bude na zámku rytířský turnaj na koních.

Zámecký areál bude otevřen o víkendu každý den od 10 do 17 hodin.