Matka sedmi dětí se ocitla v tíživé finanční situaci. S Respondeem spolupracuje aktivně už delší dobu. Před časem nutně potřebovala brýle pro svá dvojčátka, ale z finančních důvodů si je nemohla dovolit. „Pomohl nám náš sponzor, firma Chrtek optik, který nám pomohl brýle pro dvojčátka zařídit,“ říká Naďa Vávrová z Respondea.

Druhý den po předání brýlí dětem klientka telefonovala a velmi děkovala jak pracovníkům Respondea, tak panu optikovi. „Velice oceňovala přístup personálu optiky. Dle jejích slov k ní všichni přistupovali jako ke každému jinému platícímu a váženému zákazníkovi. A když viděla děti s brýlemi na očích, tak se rozplakala,“ vypráví Naďa Vávrová. Podle slov matky děti pobíhají po bytě a stále jí na něco ukazují se slovy „Mami, vidíš to taky?“

Hádky poškozovaly děti

Také druhý příběh je z početné rodiny. Hana je matkou pěti dětí, s nimiž žije ve společné domácnosti i se svými rodiči - pěstouny. Své biologické rodiče nikdy nepoznala. Přes veškerou snahu o udržení manželství zůstala na péči o děti sama. Její muž a otec dětí odešel za jinou ženou. „Hana se snažila situaci zvládat sama, což se jí ale vždy nedařilo. Stres, napětí, pocit samoty a strach se odrazily v jejím přístupu k dětem a v prohloubení mezigeneračních problémů s matkou. Hádky, které se stupňovaly, byly především kvůli penězům a rozmazlování dětí,“ vysvětluje nelehkou situaci Naďa Vávrová.

Sociální pracovnice s rodinou spolupracovala velmi intenzivně, komunikovala s oběma ženami několikrát samostatně i společně a hledaly cestu, jak situaci vyřešit, aby se všem žilo lépe. Po náročném čase i diskuzích se podařilo nastavit pravidla, která oběma ženám vyhovují, i najít cestu k finanční stabilitě a spokojenosti obou žen. „Důležité je, že v současné době jsou obě dvě, matka i dcera, schopny spolu komunikovat bez hádek a urážek, což v minulosti nebylo možné. A to má jistě velký vliv i na budoucí život dětí, které si často berou rodiče za vzor,“ doplnila pracovnice z poradny Respondeo.