VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Ostrá a dešťová voda? Velký problém!

Ostrá – Nedávno lilo jako z konve a některé komunikace v obci se opět ocitly pod vodou. Po prudkých lijácích, které jsou v dnešní době spíš pravidlem než výjimkou, je to v obci častý jev. Ne dosti na tom. Jakmile trochu víc zaprší, průtok vody v nové kanalizaci se až ztrojnásobí. Hrozí poškození čerpacích stanic i čistírny odpadních vod. Na vině je špatné zacházení s dešťovou vodou. Obec to nehodlá nechat jen tak.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Štěrba

Problémy s dešťovkou způsobují podle starostky obce Jany Kaucké nejméně tři faktory. Prvním je špatné nastavení okapových rour u řady domů, které chrlí za prudkých dešťů desítky litrů vody na silnici, místo aby byly zachycovány a dále využívány například k zalévání. Přitom paradoxně právě užitková voda lidem v posledních suchých letech chybí. „Voda, která teče z mé střechy, by měla skončit na mém pozemku,“ je přesvědčená starostka. To potvrzuje i fakt, že současní stavitelé rodinných domů jsou již povinni vybudovat na svém pozemku retenční nádrž na jímání dešťové vody. Problém však nastává v případě rekonstrukce starých objektů, u nichž leckdy chybí dostatečný prostor pro retenční nádrž.

„Někteří občané si podali žádost o povolení vypouštět vodu ze střechy na obecní pozemek. To je možné, ale za dodržování určitých pravidel,“ říká starostka. Například, že voda nesmí téct na místní komunikace, ale třeba do parku.

Druhým faktorem je nezákonné vypouštění dešťové vody do kanalizace, která je dimenzována výhradně na objem splaškových vod z domácností a nemůže pobrat kvanta dešťovky.

Do třetice trápí vedení obce obecné narušování ekologické rovnováhy vody v krajině, ke kterému řada spoluobčanů nevědomky přispívá.Co s tím? „Postupujeme tak, že nejprve šíříme osvětu. Ne každý si totiž možné dopady špatného zacházení s dešťovou vodou uvědomuje,“ vysvětluje starostka Kaucká. Zatím posledním krokem je výzva, aby občané k určitému datu vyřešili nevyhovující odtok dešťové vody ze své střechy jiným způsobem. Obecní úřad podává pomocnou ruku lidem, kteří nemají dostatečný prostor pro retenční nádrž na svém dvorku. Ti se mohou domluvit na jejím zbudování před domem na obecním pozemku.

Obec má dešťovou kanalizaci jen v části vsi. Tam, kde byla nedávno spuštěná nová kanalizace, chce obec podpořit budování zmíněných retenčních nádrží a také motivovat občany k využití dotací z programu Dešťovka II, který právě vyhlásilo ministerstvo životního prostředí.

Pro zamezení enormně zvýšeného průtoku vody v kanalizaci při přívalových deštích chystá obec několik kroků.

Co se týká nezákonného vypouštění dešťovky ze strany občanů, obec chce s nimi především komunikovat.

Pravdou je, že současný stav by znamenal zvýšené náklady na energie, opotřebení a zničení částí infrastruktury, což by mohlo ovlivnit cenu stočného a hospodaření obce. Kanalizací mohou být odpadní vody odváděny jen v míře znečištění a v množství stanoveném v Kanalizačním řádu obce Ostrá. Jeho porušení je podle zákona o vodovodech a kanalizacích přestupkem, za který může být viník potrestán pokutou až do výše 100 tisíc korun.

Obec Ostrá se potýká ještě s jedním problémem v souvislosti s odpadními vodami, a sice vypouštěním odpadní vody z čističky do slepého ramene Labe. Nymburský deník o něm psal 7. června. Případem se zabývají kompetentní instituce v čele s Českou inspekcí životního prostředí. Vytékající odpadní vody sice odpovídají normám, ale ve stojaté vodě slepého ramene se dlouhodobě usazují sedimenty, které způsobují problémy. Obec proto bude hledat dotační titul na vyčištění slepého ramene a rovněž chystá kontrolu jímek.

Autor: Ivana Šmejdová

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rožďalovicích byl o volby velký zájem, během prvních 40 minut po otevření volební místnosti dorazilo 70 voličů. Raritou je dřevěná urna, která byla podle jednoho ze zkušenějších členů volební komise vyrobena pro první svobodné volby po roce 1989.  Foto:
148

KRÁTCE: Komunisté propadli

Z basketbalového utkání NBL Nymburk - Olomoucko (124:62)
24

FOTO: Košíkáři předvedli smršť, dali jednou tolik bodů než soupeř

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Ve městech se stály fronty u uren

Nymbursko /FOTOGALERIE/ – Nečekaně velký zájem voličů ve městech, naopak nízká účast hlasujících v malých obcích. A rozhodování se na poslední chvíli, koho zvolit. To jsou asi nejzajímavější zjištění v rámci prvního dne parlamentních voleb na Nymbursku.

V Opolanech a Sánech se dveře netrhly hned po čtrnácté hodině

Nymbursko – O volby je letos zájem. Alespoň to tak vypadá několik hodin poté, co se otevřely dveře volebních místností v malých obcích. A potvrzují to i členové komisí v daných obcích.

Mickelson se neprosadil, nahradí jej Američan s německým pasem Austin

Nymburk – Nymburský basketbalový klub po odchodu trenéra a příchodu nového asistenta provedl změnu i na hráčské pozici. V klubu skončil Hunter Mickelson a přišel o tři centimetry vyšší a několik kilogramů těžší pivot Waverly Austin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení