Prošla řadou zajímavých pracovišť (implantologie, laser, ozonoterapie, práce s postiženými dětmi…) Práce je jejím koníčkem, proto se nesnaží o úzkou specializaci. Věnuje se dětem, dospělým, paradontologickým pacientům. Ve volném čase ráda sportuje (kolo, brusle, turistika…). V současnosti působí u MUDr. Jany Duškové – zubní ordinace Lysá nad Labem.

Jste první hygienistkou v Lysé nad Labem. Jak vše začalo?
Po střední škole, která mne velice bavila, jsem se rozhodla ve studiu pokračovat. Nechtěla jsem být zavřená v laboratoři, upřednostňuji práci s lidmi. Prošla jsem nejrůznějšími ordinacemi a pracovišti. Napřed systémem školních praxí, následovala práce na částečné úvazky, než se mi podařilo zakotvit v Lysé. 
V Lysé jsem vlastně i začínala. Mým působištěm byl rovněž Hradec (MUDr. Vosáhlo – specialista na implantologii, nebo MUDr. Bašová s nadstandardním vybavením 
v ordinaci jako je laser 
a ošetření ozonem), Železniční poliklinika v Nymburce, Praha. V Lysé, u paní doktorky Duškové, byla původně místnůstka RTG. Jsem moc ráda, že se mi tu podařilo vybojovat křeslo!

Mají lidé dostatek informací 
o dentální hygieně? Vědí, k čemu slouží?
Jak jste již zmínila, jsem první hygienistkou v Lysé. Ze začátku bylo potřeba nastřádat klientelu, vysvětlil lidem, v čem spočívá smysl jejich návštěv. Vždyť dentální hygiena patří mezi mladé obory, funguje něco přes dvanáct let! Nymburský region řadím mezi poměrně informovaný a zasíťovaný službami (hygienistky najdete např. v Nymburce, Boleslavi, Městci Králové). Celostátní výzkumy již tak optimistické nejsou. Obecně služby dentální hygienistky využívá 22 procent z nás, bohužel pouze pětina Čechů používá pravidelně mezizubní pomůcky. Proces vzdělávání zdaleka nekončí. V tomto ohledu značně pomáhají média – internet, rozhlas, televize.

Jak byste stručně popsala smysl oboru?
Dentální hygiena tvoří nedílnou součást zubního lékařství. Je prováděna dentální hygienistkou. Spočívá zejména v prevenci. Učí pacienta čistit zuby tak, aby se zuby nekazily, aby se předešlo ztrátě zubů. Současně pečuje o celou dutinu ústní, včetně dásní. Pracovník zhodnotí stav zubů a dásní pacienta, pomocí indexů určí stav domácího čištění prováděného pacientem. Upozorní na nedostatky, naučí správné hygieně. V případě potřeby provede profesionální čištění (zbavení tvrdých i měkkých povlaků). Doporučí správné dentální pomůcky. Každý pacient vyžaduje osobní přístup – jinak se ošetřuje chrup zasažený paradentózou, jinak dětský. Zaměřujeme se na zdraví i estetiku. Zdravě udržovaný chrup možno krášlit, bělit.

Kolikrát za rok absolvovat dentální hygienu?
To je velmi individuální záležitost. Záleží na věku pacienta, zda přichází poprvé, trpí krvácením dásní atd. Například předškoláci chodí jednou za čtyři měsíce..Menší děti si především zvykají na prostředí. Vozím je v zubařském křesle, vysvětluji pomocí obrázků. Děti ani tak netrpí kamenem či pigmentací, spíše potřebují ovládnout techniku čištění. Za pomoci rodičů trénují správnou hygienu, než se prořežou stálé zoubky. Tím předcházíme kazivosti, komplikacím a špatným zážitkům z ordinace. Prevence se vyplácí – řada dorůstajících dětí vlastní intaktní chrup bez kazů. Od patnácti let ošetřujeme děti jako dospělé, protože již mají stálý chrup. Přijde-li dospělák poprvé, měřím indexy krvácivosti, odstraňuji nedostatky a především volíme správné pomůcky i techniku. Pokud se vyskytují parodontální kapsy či zda již došlo k ústupu kosti, v takovém případě je nutno docházet minimálně jednou za 3 měsíce. Když se dobereme ke zdravým zubům, jednou za půl roku stačí. Jiné hledisko je estetické. U zdravého chrupu lze volit interval čištění libovolně, dle toho, jak se pigmenty (hnědé zabarvení na zubu) usazují. Třeba kuřáci docházejí na čištění pomocí air flow (pískovačem) každé tři až šest měsíců.

Co mi povíte o dentálních pomůckách?
Dávám mezizubní kartáčky i malým dětem, pokud se vytvoří mezizubní prostor 
a rodiče jsou ochotni spolupracovat. Nejpozději do mezery před šestku první stálou stoličku. Kdo přijde o šestky, třetí už mu nenarostou! Poté u starších dětí do všech mezer, případně v kombinaci 
s dentální nití (při úzkých mezizubních prostorách).

Hradí zákrok zdravotní pojišťovna?
Ne. Některé však přispívají v rámci preventivních programů.

Jak probíhá návštěva dětského pacienta?
Používám barvící tekutinu (na domácí použití barvicí tabletky). Konkrétně – nanesu štětečkem indikátor plaku, který zviditelní nečistoty. Vysvětlím princip (čím tmavší barva, tím starší plak), vyfotím snímek v rámci dokumentace, a nakonec společně čistíme. Děti samy vidí, kde při čištění chybují. Mohou porovnat předchozí obrázky a vylepšit techniku. Kolikrát je už bolí ruka, jak pilně čistí. Samozřejmě je nenechám odejít domů barevné, problémová místa vyleštím já. Děti to baví a podněcuje k učení.

Jakých chyb bychom se měli vyvarovat?
Začnu čištěním: Je důležité si uvědomit, že zub nekončí zároveň s dásní, ale pokračuje pod ní. Po prořezání vzniká mezi zubem a dásní žlábek hluboký jeden až dva milimetry. Opomeneme-li při čištění právě tuto část chrupu, dostanou se do žlábku bakterie. Ve žlábku se bakteriím líbí nejvíce. Je zde vlhko 
a teplo, a když je nic nevyžene, hezky se množí. Podráždí dáseň, jež se následně zanítí 
a oteče. A máme tu první stádium parodontitidy! Když bakterie přes překrvenou dáseň pokračují níž, dochází 
k rozpouštění kosti. Žlábek se prohlubuje, čili pojme více nečistot (plaku, zubního kamene – ztvrdlého plaku, hnisu…). Potom nastupuji buď já (u paropacientů s anestezií vyčistím ultrazvukem a kyretou, natrénujeme správné pomůcky – především mezizubní kartáček, případně na závěr aplikuji gel na hojení cíleně do akutní parokapsy.), anebo kleště. Každopádně se jedná o náročný a dlouhodobý proces, který nelze zachránit v jedné návštěvě. Ke správnému čištění tedy patří hygiena žlábku. Dále bych zmínila tvrdost a sklon kartáčku. Doporučuji měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami. Tvrdým kartáčkem se širokou štětinou se nedostanete do žlábku, a navíc hrozí poškrábání dásní i poškození tvrdé zubní tkáně a následně citlivosti zubů. Pokud si pacient není jistý s výběrem dentálních pomůcek, rádi poradíme zde v ordinaci, anebo v lékárně, kde provádím poradenství. V neposlední řadě doporučuji používání mezizubních kartáčků a dentálních nití. Mezizubní kartáčky jsou jedním z nejdůležitějších pomůcek, neboť v mezerách vše špatné začíná!

Kolikrát za den, jak dlouho a jak správně čistit?
Základní poučka říká dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Minimálně jedno denní čištění by mělo být důkladné. Ve finále nezáleží na tom, kterou hodinu zvolíte, 
i když nejideálnější je vyhnat bakterie večer, protože přes noc slina vysychá. Nenutím pacienty k dlouhému rannímu čištění, kdy většina z nás spěchá na vlak, do školy a jen tak pusu profrčí kartáčkem. Ale další čištění je třeba provádět poctivě, včetně mezizubní hygieny. Mezizubním kartáčkem je nejlepší začít, abychom na to nezapomněli. Na mezizubní kartáček nepatří zubní pasta. Důležité je správně zvolit jeho velikost, aby bylo čištění efektivní! Jak dlouho? Záleží na šikovnosti a stupni znečištění. Osvědčila se mi technika pomocí počítání: Začínáme od posledního zubu a počítáme do pěti na dásničce, do pěti na zoubku. Udržujeme správný sklon kartáčku přibližně 45 procentech. Netlačíme, postupujeme krouživými pohyby. Čili do deseti na každém zubu. Po vyčištění vnější strany přejdeme na vnitřní. Zde nutno změnit sklon kartáčku na výšku (oblouk je více uzavřen) všechny štětinky zanořit za zub. Štětiny by měly být cítit na dásni – lehce šimrají. Přejedeme kousací plošky a nezapomínáme stočit kartáček až za poslední zub na každé straně. Stejný postup opakujeme na horní nebo dolní čelisti, dle toho, kde jsme začínali. Čistý zub nemůže onemocnět!

Někteří dentisti doporučují takzvané přetahování dásně směrem dolů…
Dáseň na závěr není nutno stahovat. Stačí postupovat dle výše uvedeného návodu. Především udržet správný sklon kartáčku, tak, aby se štětičky neohýbaly = netlačit! Stahováním dásní by se štětiny rozjely do stran, ničí se kartáček a ohnuté štětinky nejsou schopné vniknout do žlábku a vyčistit ho. Zmíněný postup se mnohdy stále doporučuje, avšak tím dochází k tomu, že se paropacienti zaměří na stahování, a čištění žlábku, kde to je nejvíce potřeba, opomenou. Povlaky – bakterie – se nejvíce hromadí podél dásní, naopak hladké plošky zubů se čistí částečně i při kousání potravou i slinou a jazykem. Pro kontrolu správně provedeného čištění lze v ordinaci nebo lékárně zakoupit barvicí tablety.

Záleží na výběru pasty?
Pasta je osvěžovač dechu, detergent. Nenahradí mechanické čištění. Obsahuje sice látky pro zub potřebné, avšak sama nevyčistí, neodstraní plak. Osobně doporučuji pasty vyloženě terapeutické – určité značky mohou pomoci ke zklidnění akutního zánětu. I zde je však třeba volit opatrně. Některé se nesmí užívat dlouhodobě (na bázi chlorhexidinu), jiné zabarvují zuby do hněda. Bojuji 
s řadou pacientů užívajících pastu s obsahem hliníku. Ten sice způsobuje příjemný pocit díky stažení dásní, ale zároveň uzavírá parodontální kapsy seshora, takže paradoxně přispívá k urychlení nemoci. Obecně radím bylinkové pasty na paradentózu, 
a pro posílení skloviny přípravky s aminfluoridy. Pokud pacient nemá vyloženě problém, ať pasty střídá dle libosti. Těhotné ženy by neměly užívat ústní vody s obsahem alkoholu a esenciálních olejů. I pro ně existují speciální zubní pasty – nepěnivé, obohacené o výtažky 
z kolostra, enzymy a proteiny, které jsou důležité pro přirozený obranný systém slin. Přípravky na bázi enzymů užívají nositelé rovnátek. 
V případě demineralizace chrupu pomáhají speciální gely a krémy.

Je důležitá plošná fluorizace vody?
Ne. Dnes přijímáme mnoho fluoru v minerálkách, jídle… Někteří pacienti dokonce trpí fluorózou, přesycením.

Autor: Andrea Pencová