Je to zmatek, když zvířata mají svátek… zpívá se v písničce Zdeňka Svěráka. I na zpívání došlo během úterní prohlídky školního statku v Poděbradech, který se otevřel žákům základních i mateřských škol.

Den zvířat byl sice kalendářně už v neděli, ale zvířecí obyvatelé statku přijali děti a mládež slavnostně a ukázněně. Až na měsíční selátka v prasečáku, která si chtěla hrát a sešla se se spontánní reakcí dětí ze speciální školy.

Výklad k jednotlivým úsekům prohlídky, například prasečáku nebo kravína podali třeťáci ze zemědělské školy. „Loni jsem tady dělal praxi, takže vím, co a jak,“ řekl náš průvodce. Popis života prasat na statku a jejich chov s kolegou popsali zevrubně a přizpůsobovali jej věku návštěvníků. Od rozmnožování, kde hrál hlavní roli kanec Ondra, až po jednotlivé chlívky, pojaté jako porodnice, jesle nebo školka, vždy s důkladnou evidencí. Mezi názorné ukázky patřily i pomůcky pro umělé oplodnění. Nikdo neodolal, pohladit si ještě kojená a téměř holá selátka.

Po kontrolních otázkách na to, co si děti z prohlídky zapamatovaly, se skupinky ujala slečna studentka a její dva kolegové z úseku kravína. Březí krávu, která stála při výkladu modelem, si paní učitelky poslechly fonendoskopem. Zvuk srdíčka ale přebyly trávící žaludky.

Děti se také seznámily s již narozeným telátkem. „To telátko zítra pojede i s březí krávou na výstavu,“ představila je pyšně průvodkyně. Děti jim nakonec zazpívaly: „Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte…“.