Dlouho plánované demolice zhruba 350 objektů po sovětské okupační armádě začaly tento týden. Část bývalého vojenského prostoru na Božím Daru by se do budoucna mohla stát lukrativní průmyslovou zónu. „Přežije" jediný objekt – památkově chráněný úkryt letadel, ze kterého se stane muzeum.
Počítá se s tím, že až firma územní celek kolem letiště kompletně vyčistí, mohla by tu vzniknout průmyslová zóna. Podle Jana Dejla z ministerstva průmyslu a obchodu se jedná o prakticky největší „brownfield" v České republice. „Chceme, aby se obnovovala taková místa. Budou do nich přicházet investoři," uvedl Jan Dejl.
To samozřejmě leží na srdci především milovické radnici. „Polovina obyvatel v Milovicích dojíždí do Prahy, protože tady pracovní příležitosti nemáme. Když se to tu vyčistí, začne pro nás nová etapa. Budeme řešit, jak by mohl tento celek mít pro Milovice co největší přínos. Nechceme začít hned rozprodávat jednotlivé pozemky," upozorňuje starosta Milovic Lukáš Pilc. Územní plán už bude počítat s tím, že v těchto místech vznikne celistvý areál, do kterého město bude lákat investory a podnikatele, což by pro region znamenalo především růst pracovních příležitostí.
Společnost Mladá RP, která si v současnosti pozemky pronajímá a organizuje demolice, počítá i s využitím velkého letiště. „Letiště je svým způsobem průmyslová stavba, takže v průmyslové zóně určitě využití najde," říká Lukáš Zach, jednatel společnosti Mladá RP.
Vše brzdili úředníci
Firma si územní celek pronajímá od Středočeského kraje od roku 2009 a od té doby v podstatě řeší administrativní problémy a úřední komplikace, aby mohla přistoupit k bourání. „Pokud už nenastanou žádné další komplikace, měly by být demolice dokončeny s koncem letošního roku," říká Lukáš Zach.
Pak by měly být obnoveny sítě, jako jsou vodovody a kanalizace. „Ty tam ale po Sovětech jsou, jen nejsou ještě tak dobře zmapovány," doplňuje Lukáš Zach.
Momentálně se začaly bourat panelové domy, ve kterých bydleli vojáci i s rodinami a takzvané „úly" – protiatomové úkryty letadel. „Těch je tady 44, 43 se jich zbourá a jeden je od konce minulého roku památkové chráněný. Mělo by tam být v budoucnu muzeum," vysvětluje Lukáš Zach.
Osm kontaminovaných objektů má na starost ministerstvo životního prostředí. Až je zbaví nebezpečných látek, bude je moci nechat firma Mladá RP také zdemolovat. Na staveništi jsou k vidění také dělníci ve speciálních ochranných oblecích. Rozebírají střechy, které obsahují azbest.
JOLANA BOHÁČKOVÁ