Opoziční Poděbradské fórum (PF) svolalo na Jiřího náměstí ve středu demonstraci. Tou chtělo vyjádřit protest proti současnému vedení radnice.
Na náměstí se podle organizátora a zástupce PF Tomáše Kalendy sešlo zhruba 400 lidí. „Když jsme po vyhraných komunálních volbách byli na radnici, pořádali jsme setkání s občany. Toto má být jakási obdoba. Jde nám o to, dát lidem informace, ke kterým se normálně nedostanou,“ řekl Kalenda.

Fórum bylo během převratu na radnici v listopadu vystřídáno ODS.

Zásadní téma mítinku byla stavba vodovodu a kanalizace v příměstských částech, která se táhne už roky s obrovskými problémy dodnes. Poděbradské fórum ostře kritizovalo současné vedení radnice v čele s Jozefem Ďurčanským (ODS). „Od roku 1989 nedošlo k takovému pohrdání občany města, jako je tomu dnes,“ uvedl například zastupitel za PF Jaroslav Votava.

Podle starosty Jozefa Ďurčanského, který setkání sledoval, však šlo o konfrontační styl, který on neuznává.

Moderování se ujal i populární herec Otakar Brousek ml., který přišel demonstrující podpořit, prý ze solidarity a zadarmo.

Poděbraďáci: část fandí opozici, jiné už politika štve - Reportáž Nymburského deníku přímo z místa konání demonstrace v Poděbradech

Nemlčte!, to byl název opoziční protestní akce. A lidé, kteří na ní přišli, se toho také drželi.

Živě reagovali lidé, kteří přišli podpořit názory Poděbradského fóra (PF), na Jiřího náměstí. Tleskali řečníkům Lubomíru Zítovi, Tomáši Kalendovi, Miloši Mikolandovi či Lucii Slaukové nebo se vyjadřovali výkřiky typu Držíme vám palce.

Některým místním však politika ve městě už leze doslova krkem. „Už mě to vážně štve, pořád se jenom hádají. V tuto chvíli už nefandím nikomu,“ řekla Deníku mladá žena, která si nepřála být jmenována. Podobný pocit má ze změn a handrkování mezi politickými subjekty Poděbraďák Roman Soldán. „Připadá mi to zvrácené. Změny, které nastaly, neodpovídají situaci po volbách,“ myslí si Soldán.

Podle opozičního zastupitele a radního Tomáše Kalendy nechává starosta některé problémy vyhnít. „Je to stará taktika. Nechceme trafiky, ale jde nám především o rozkvět našeho města, ať je na radnici kdokoliv,“ uvedl Kalenda.

Starosta Jozef Ďurčanský se mítinku asi půl hodiny zúčastnil. „Tento negující styl není můj způsob jednání. Zazněly tu názory, které mohou být předmětem diskuze, ale mě to přijde jako obehraná písnička,“ vyslovil se Ďurčanský. Proti tvrzení Fóra, že vedení města soustavně neodpovídá na jeho otázky, se důrazně ohradila místostarostka Jiřina Soukupová. „Komunikuji s každým a na otázky odpovídám. Jestli se výsledek nějakého jednání nebo rozhodnutí pak někomu nelíbí, s tím mohu už těžko něco udělat,“ řekla.

Do závěrečné diskuze na pódiu se přihlásil i místní občan Petr Molhanec. Ten vyzval přítomné k návštěvám zasedání zastupitelstva. „Někdy je to opravdu zajímavé,“ řekl lehce ironicky Molhanec.

Vážně probíhající akce měla i úsměvnou mezihru. Během jednotlivých vystoupení z davu neustále vykřikoval muž, který nesouhlasil s názory Fóra. Později se přihlásil do diskuze na pódiu. K té však nedošlo, protože pan Jirka, jak se zaregistroval, prostě zmizel.

Tomáš Kalenda (PF): Lelze jinak než konfrontačně (jeden z organizátorů demonstrace, poděbradský radní)

„K současnému vedení se nelze postavit jinak než konfrontačně. Starosta ignoruje výsledky odborných zpráv ohledně stavby kanalizace v příměstských částech. Stejně pasivně se staví k akci Rok Poděbrad, která měla významně Poděbrady zviditelnit. Záležitosti, které jsme připravili ještě v době, kdy jsme byli ve vedení města, nikdo neřeší. Je to stará taktika. Není vyloučeno, že opět podáme v zastupitelstvu návrh na odvolání vedení města,“ řekl.

Starosta Poděbrad Jozef Ďurčanský (ODS): Boj o radnici nevedu

„Z druhé strany to je možná chápáno jako boj o radnici, ale já žádný boj o radnici nevedu. Tento konfrontační styl není moje parketa. Beru to tak, že existuje zákon o právu shromažďovacím a ten umožňuje takové akce pořádat. Už 15 měsíců je velkým tématem všech schůzí zastupitelstva stavba kanalizace. Podle mě se dílo mohlo převzít v termínu, nedostatky popsat a postupně je odstraňovat. Většina lidí už mohla být připojena a silnice mohly být opraveny,“ řekl.