Do budovy Starého děkanství na Kostelním náměstí mohli v týdnu nahlédnout lidé z Nymburka i okolí. A o prohlídku kulturní památky, která je jinak veřejnosti nepřístupná, byl opravdu zájem. Na náměstí se sešla více než stovka lidí.

Poznávací prohlídku uspořádala Společnost přátel starého Nymburka. O historii děkanství promluvil Jan Pešta, který prováděl stavebně historický průzkum Děkanství a historik Polabského muzea Pavel Fojtík.

Nejodvážnější se vydali i na dno velmi hlubokého sklepa. Sklepy podle historiků s domem postaveným nad nimi nijak nesouvisí a navíc jsou mnohem starší než samotný dům. Podle Jana Pešty by to mohl, ale také nemusel, být náznak, že se původní fara, jejíž umístění není známé, nacházela zde.
Objekt Starého děkanství i s přilehlou zahradou koupilo město před třemi lety od církve za 4 miliony korun. „Záměr je jasný. V plánu je z děkanství udělat veřejně přístupný objekt s výstavní síní, s malou galerií, pokojem, kde kdysi bydlel pan farář,“ řekl vedoucí odboru kultury a školství nymburské radnice Jiří Černý. Rekonstrukce však vyjde na několik milionů korun. Město tak má v plánu získat peníze z Evropské unie.

Paradoxem je, že právě proto, že na opravu děkanství nebyly peníze, zachovalo se v podobě, která je historicky cenná. V budově se nachází zachované barokní okno, které je datované do roku zhruba 1720, empírové zámky dveří a mnoho dalšího.

Kromě Starého děkanství si lidé mohli prohlédnout i věž Kaplanku. Naposledy tuto možnost veřejnost měla v 70. letech minulého století. Kaplanka byla vystavěna spolu s opevněním města v letech 1288-1305 za vlády Václava II. Po třicetileté válce byla opravena a dostavěna a stala se z ní jediná obytná věž. Později k ní byla přistavěna budova nynějšího Starého děkanství. Spodní místnost věže s jedním maličkatým větracím okénkem byla využívána jako vězení. „Jako jediná z věží má uzavřený půdorys a od středověku je zachovaná až do výšky třetího patra. Má také zachovanou ranně barokní střechu narozdíl od ostatních věží,“ řekl Pešta.

Na další prohlídku, kterou pořádá Společnost přátel starého Nymburka, mohou lidé vyrazit na podzim. Tentokrát se lidem otevře kaple sv. Jana Nepomuckého u Hálkova divadla.