Historický víkend zažili mnozí obyvatelé Nymburska. Zvláště ti, kteří využili možnosti podívat se do památek, které jsou v naší zemi přístupné pouze v rámci Dnů evropského dědictví.

Záměk a skanzen v Přerově nad Labem viděly dva tisíce lidí, nymburské památky, přestože tu měla akce premiéru, navštívilo téměř 1 700 návštěvníků. Své památky otevřely také Milovice. Zájemci tam mohli vidět kostel a židovský hřbitov.

Historická účast ve skanzenu

Hlavním programem dožínkové slavnosti v Přerově nad Labem nazvané příhodně V zámku a podzámčí byl dožínkový průvod a předávání dožínkového věnce arcivévodovi Ludvíku Salvátoru Toskánskému. V rámci Dnů evropského dědictví se povedlo organizátorům přesvědčit Český rozhlas a nejen otevřít zámek veřejnosti, ale uspořádat dobovou slavnost také v jeho prostorách.

Dožínkový průvod byl zahájen v dolní části skanzenu, kde hospodář předal věnec chase a ta za zpěvu a tance jej nesla na zámek Ludvíku Salvátoru, který za účasti Městské historické gardy z Brandýsa nad Labem pronesl krátké poděkování a pozval chasu k hostině a veselici s folklórními soubory Šáteček a Dykyta, které poté hrály v zámku a ve skanzenu až do večera.

Když se večer zavírala brána zámku, bylo všem úzko při pomyšlení, že se další dožínková slavnost možná na zámku už konat nebude, protože Přerovští neví, jak nakonec Český rozhlas se zámkem naloží. „Jsou tam nádherné sály, které by šly využít ke společenským akcím,“ zněly povzdechy z řad davu.

Nymburk měl premiéru

Bývalé okresní město otevřelo v rámci Dnů evropského dědictví své památky poprvé. A hned s neuvěřitelným ohlasem. Celkem navštívilo otevřené nymburské památky 1692 návštěvníků. Největší zájem byl o Kaplanku a budobu Starého děkanství, kam se přišlo během soboty podívat 630 lidí. „Je to ohromující číslo. První ročník se setkal s enormním zájmem nymburské veřejnosti. Už nyní přemýšlíme nad druhým ročníkem, co ještě Nymburákům nabídnout. Dík patří i členům Společnosti přátel starého Nymburka, kteří se s velkou obětavostí pustili do provádění po zpřístupněných objektech,“ shrnul místostarosta Nymburka Pavel Fojtík. Pro zajímavost možno uvést, že mezi provádějícími byl i ředitel gymnázia Jiří Kuhn, který po celý den trpělivě prováděl po věži gymnázia.

„Jsem rád, že se nám podařilo zorganizovat takto nevšední zážitek a doufám, že se podaří některé památky v nejbližší době opravit a učinit z nich trvale přístupné objekty, nejenom památky, které se otevřou jednou za rok. V současnosti předkládám do rady města záměr na komplexní rekonstrukci Kaple sv. Jana Nepomuckého, jedinečné gotické stavby ze 13. století,“ dodal Fojtík.

Milovičtí otevřeli kromě své stavební dominanty, kostela sv. Kateřiny, také židovský hřbitov, kde je pohřbeno 6 500 vojáků z první i druhé světové války.