Novým fenoménem elektronické komunikace se státní správou v Čechách se od 1. července staly datové schránky. Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček v nich vidí zjednodušení styku lidí s úřady a zpřehlednění struktury a práce úřadů.

Co se vlastně pod systémem datových schránek skrývá? Elektronické schránky, podobné e–mailovým, jsou určené pouze k odesílání a přijímání úředních dokumentů. Místo cesty na poštu s dopisem nebo na úřad s formulářem v „papírové“ podobě, postačí vyplnit dokument na počítači a okamžitě odeslat.

Schránka obsahuje osobní data, díky nimž získá příslušný úřad potřebné podklady o fyzické nebo právnické osobě, se kterou jedná. Vzhledem k práci systému s osobními daty má být jejich uchovávání a používání chráněno před zneužitím důkladněji, než u zmiňovaného e–mailu.

Tento informační systém spravuje Ministerstvo vnitra, financován je ze státního rozpočtu a provozuje jej Česká pošta.

Od počátku roku probíhají na téma „Datové schránky“ po České republice školení. Jedno z nich se konalo minulý týden také v Podnikatelském inkubátoru v Nymburce.

Datovou schránku si musí povinně do konce října zřídit všechny úřady, soudy, veřejnoprávní média, zdravotní pojišťovny a ostatní orgány veřejné moci. O bezplatné zřízení datové schránky si mohou zažádat fyzické osoby, živnostníci a právnické osoby.

Městský úřad v Nymburce už je na datovou schránku připraven technicky, softwarově i personálně: „Přístupová data nám už z Ministerstva vnitra přišla, aplikace pro zprovoznění a úložiště dokumentů máme připravené. Na podatelně proběhne proškolení pracovnic,“ ví Zdeňka Hauerlandová z odboru informatiky. Na webu města má být během září zvěřejněn termín spuštění datové schránky.

Také na webových stránkách Městského úřadu v Poděbradech se během přechodných měsíců září a října objeví potřebné informace pro veřenost. „Od září rozjedeme zkušební provoz datových schránek,“ ví zatím místostarostka Jiřina Soukupová.

Okresního soudu v Nymburce se zavedení datových schránek také týká, ale bude se řídit podle trochu jiných kritérií. „V rámci České republiky se nyní schránky zavádí postupně na vybraných soudech, my mezi ně zatím nepatříme,“ mapuje situaci tiskový mluvčí nymburského soudu Jiří Nápravník. Zařazení do systému odhaduje na listopad.

Anketa: Víte, co jsou datové schránky? Budete je využívat?

close zoom_in Marcela Čábelková
Chvalovice
Nevím. Zní to prakticky, ale já dlouhodobě nemám přístup k internetu, takže bych takovou službu zatím nemohla využívat.

close zoom_in Jaroslava Novotná
Starý Vestec
Něco mi to říká. S internetem zatím moc pracovat neumím, teď se učím na počítačovém kurzu. Bude to určitě rychlejší, ale jde o zvyk.

close zoom_in Antonín Malý
Nymburk
Ano, vím, jde o urychlení korespondence mezi firmami a úřady. Já datovou schránku asi budu využívat jako právnická osoba.

close zoom_in Lubomír Pohl
Sadská
Četl jsem o tom. Já využívám internet banking z mobilu, jinak na internet nechodím a na poštu taky ne. Datovou schránku zatím nepotřebuji.

close zoom_in Radek Čech
Nymburk
Ano, vím o tom z médií. Mělo by jít o možnost zasílání dat úřadům a jejich shromažďování. Já ji zatím využívat nebudu.

Olga Havránková