Dobrou zprávou je bezesporu předčasné zprovoznění mostu nad dálnicí, které šoféři naleznou za přivaděčem u Sadské směrem na Poříčany. „Poslední říjnový den bylo povoleno předčasné užívání mostu přes D11 před úplným dokončením (Sadská - Poříčany). Průjezd přes tento most je řízen světelnou signalizací,“ uvedl Zdeněk Jeřábek z odboru správy majetku nymburské radnice.

Zrychlení dopravy a zmizení kolon se týká další zásadní zpráva. „Bylo zprovozněno prvních osm kilometrů dálnice D11 ve směru od Prahy. Na dálnici stavební firma Skanska vyměnila povrchy, kanalizaci, svodidla a vybudovala nové protihlukové stěny. Modernizace opačného směru začne na přelomu března a dubna příštího roku a dokončena by měla být v září,“ uvedli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Je tedy velmi pravděpodobné, že řidiči mířící do Prahy budou muset počítat se zdržením při cestě do Prahy právě od jara příštího roku.

Po dokončení prací bude modernizovaný úsek připravený pro provoz ve třech pruzích v obou směrech. Využití tří pruhů ale bude možné až po dodatečných úpravách, které si vyžádají i novou studii vlivů na životní prostředí. Jde o odvod kanalizačních vod a vytvoření dodatečných protihlukových stěn. Podle ŘSD by se šest pruhů mohlo začít využívat v letech 2021 až 2022.

Do budoucna připravuje ŘSD zvýšení kapacity D11 na tři pruhy v každém směru až do Poděbrad. Zpráva však neuvádí, v jakém časovém horizontu by se rozšíření dálnice D11 na tři pruhy až do Poděbrad mělo týkat.

Pozitivní je také fakt, že po několika zásadních karambolech, z nichž ten nejtragičtější si vyžádal dva lidské životy, nejsou z posledních dnů hlášeny žádné vážné nehody z úseku mezi Nymburskem a Prahou.

Zatím poslední tragickou nehodu na dálnici mají přitom mnozí v čerstvé paměti. Stala se ve dni státního svátku 28. září a na svědomí ji má člen známé kolotočářské rodiny Jan Kočka.

Se svým luxusním mercedesem se časně ráno řítil ve směru od Prahy na Hradec Králové. Při předjíždění nejdříve jednomu vozu urazil zrcátko, poté sjel na sjezdu u Vrbové Lhoty, na přivaděči se otočil a vjel na dálnici v protisměru. A v pruhu do Hradce jel opačným směrem na Prahu. Po dvou kilometrech se členě srazil se skříňovou dodávkou. Náraz byl tak prudký, že oba řidiče vymrštil z vozů. Oba byli na místě mrtví. Jejich auta během několika minut zničily plameny.

Kriminalisté, kteří nehodu vyšetřují, nařídili pitvu a toxikologické testy, které by měly určit, zda byl Kočka pod vlivem alkoholu nebo jiných látek. Výsledky testů policisté získají obvykle tři týdny po nehodě. „V tuto chvíli ještě výsledky pitvy a toxikologických testů nemáme, čekáme na celý balíček. Ve vyšetřování nehody zatím nenastal žádný posun,“ řekl policejní rada Marek Šmíd.