Oslovené radnice se shodují, že největší zájem je o vydání výpisu z rejstříku trestů. „Přes portál Czech Point jsme jich vydali už 319, dalších 131 pak na základě písemné žádosti,“ řekla tajemnice nymburské radnice Jana Motejlková s tím, že výpis z katastru nemovitostí si vyzvedlo 68 lidí a výpis z obchodního rejstříku 30 lidí.

I v Městci Králové využívají lidé službu Czech Point především proto, aby získali výpis z rejstříku trestů. „Zatím využilo služeb Czech pointu 72 uživatelů. Převažuje zájem právě o výpisy z rejstříku trestů,“ potvrdil starosta Milan Pavlík.

Více než stovku vydaných výpisů z rejstříku trestů hlásí i radnice v Lysé nad Labem. Systém Czech Point tu funguje od 8. ledna a za tu dobu využilo služby Czech Pointu podle tajemníka Miloše Dvořáka 231 lidí. Z toho bylo 105 žádostí o výpis z katastru nemovitostí, 104 obyvatel požádalo o výpis z rejstříku trestů a ostatní žádosti byly z obchodního a živnostenského rejstříku.

Podle Dvořáka jsou lidé nejvíce spokojení s rychlostí, jakou je městský úřad schopen vydat výpis z rejstříku trestů. „Celá procedura trvá tak dvě minuty a bez fronty. “

O něco déle pak v Poděbradech, kde o ověřené dokumenty mohou lidé požádat v sedmém patře budovy Pentagonu. V celém rozsahu tu projekt funguje od konce ledna a od té doby už úřednice vydaly 50 výpisů z rejstříku trestů a 20 výpisů z obchodního rejstříku a katastru nemovitostí. „Lidé chodí ve vlnách a zatím si službu chválí. Myslím, že se zájem bude ještě zvyšovat,“ odhaduje vedoucí živnostenského odboru Gabriela Fultnerová.

Na některých radnicích funguje i takzvaná elektronická podatelna. Například v Lysé nad Labem a v Nymburce tak lidé mohou doručovat písemnosti pomocí e–mailu. S touto službou má však zkušenost jen málo lidí. „Chce to čas a možná i větší mediální publicitu. Lidé raději jednají se živým úředníkem,“ míní Miloš Dvořák.

Přesto o zavedení elektronického podpisu uvažují například v Městci Králové. „Je to jistý dluh našim obyvatelům. Už několik lidí se na tuto možnost ptalo. Problém chci vyřešit do konce dubna,“ uvedl Pavlík. Už v květnu by tedy Městečtí mohli služeb elektronického podpisu na úřadě využívat.

Anketa Deníku: Víte, k čemu slouží Czech Point?

Miroslav Borecký
Nymburk
Něco mi to říká, ale teď si nevzpomenu. Myslím, že se to týká internetu, nějaké rychlé připojení nebo placení?

Jiří Střeštík
Dymokury

Nevím, je to něco s internetem. Nemám v této oblasti přehled, asi bych ani takovou službu nevyužíval.

Ivana
Nymburk
Má to něco společného s telefonem nebo internetem na úřadech? Já tomu moc nedůvěřuji, radši na úřad dojdu osobně.


Petra Budínová
Nymburk
Je to informační portál, kde získám výpis z trestního rejstříku a podobně, aniž bych musela běžet na úřad.


Marie Mertlíková
Nymburk
Czech Point? Tak to nevím. Je to něco s telefonem? Moderním technologiím moc nerozumím.