Výběrové řízení vyhrála firma, která se zavázala parkovací věž za necelých 10 milionů korun postavit do 150 dnů ode dne podpisu smlouvy. „První cyklisté by tak mohli zařízení využít během srpna,“ píší stránky Město Poděbrady. Kromě samotné výstavby se vybraná firma bude také v příštích pěti letech starat o údržbu a servis věže, za což ji město vyplatí 300 tisíc korun. O cyklověži se v Poděbradech jedná už přibližně dva roky. Původně měla stát už loni, ale došlo k odkladu a její stavba začne až nyní.

Systém obsluhy je jednoduchý, úschova kol naprosto bezpečná. „Přijdete s kolem k věži, najedete do žlábku, kam vložíte kolo a pak pětadvacet vteřin sledujete na obrazovce před vámi, jak se váš bicykl ukládá na místo. Poté vyjede parkovací lístek, za který zaplatíte pět korun na den nebo deset korun na dva dny. K vyzvednutí pak stačí přiložit parkovací lístek a na stejné obrazovce sledujete, jak se vám kolo vrací až do rukou,“ popsal systém užívání zástupce firmy, která cyklověže staví na řadě míst republiky a dokonce už i v zahraničí.

Majitelé kol se navíc nemusí obávat odcizení nebo poškození a s kolem mohou zaparkovat třeba i helmy a další příslušenství. Se zaplacením parkovného je majitel kola zároveň i pojištěn proti takovým případům. V dosavadní praxi v jiných městech se však dosud nic podobného nepřihodilo. 

Parkovací systém zajistí místa pro 118 kol v nepřetržitém provozu. Stěny parkovacího systému budou využity jako informační nosič panelů s informacemi o hromadné dopravě nebo o aktuálních událostech. „Bude u ní umístěna i elektronická deska informující o odjezdech autobusů,“ doplnil starosta Ladislav Langr na jednání zastupitelů, které o schválení projektu rozhodovalo.

Podobná parkovací věž funguje už pět let v nedalekém Hradci Králové. Od 2. prosince loňského roku je otevřena v Lysé nad Labem. „Funguje už v Přerově, dalšími městy budou například Třinec a Litoměřice. Jedná se i o umístění v zahraničí, konkrétně například ve francouzských Métách,“ řekl na zmíněném jednání zastupitelů specialista na projekt.

V Lysé po šesti týdnech od otevření zaparkoval do věže kolo tisící zákazník. Stalo se tak v půlce ledna. „Po šesti týdnech provozu zaznamenalo počítadlo 1000 uložených kol. Jubilejním tisícím zákazníkem se stala studentka Anna Coubalová z Lysé, která při této příležitosti dostala drobné upomínkové předměty,” říká mluvčí lyské radnice Jana Křížová. 

Jak upozornil Pavel Jehlička v diskuzi na facebooku města, znamená to, že věž využilo v průměru 22 lidí denně, ačkoli má kapacitu 118 kol. Přičemž ve všední dny jich je samozřejmě víc než o víkendu, kdy lidé nepokračují vlakem do práce. Na to však reagovala Jana Křížová z městského úřadu. „V Přerově měli tisícího návštěvníka až po třech měsících provozu. Myslím, že nějaké soudy o tom, zda je cyklověž málo využívána, budeme moci vyřknout až na jaře, případně v létě.” V zimě samozřejmě lidé jezdí na kole mnohonásobně méně, než v létě. 

Cyklověž