Celý projekt cyklověže vyjde na 12 milionů korun. Dotace schválená ministerstvem pro místní rozvoj má pokrýt 10,7 milionů. „Ve hře je ještě další půlmilionová dotace od Středočeského kraje, o které se bude rozhodovat na červnovém jednání," poznamenal starosta Ladislav Langr.

O takzvané cyklověži se v Poděbradech jedná přibližně rok. O co vlastně půjde, to vysvětlil zastupitelům zástupce firmy provozující podobnou úschovnu kol i v jiných městech. „Přijdete s kolem k věži, najedete do žlábku, kam vložíte kolo a pak 25 vteřin sledujete na obrazovce před vámi, jak se váš bicykl ukládá na místo. Poté vyjede parkovací lístek, za který zaplatíte 5 korun na den, či 10 korun na dva dny. K vyzvednutí pak stačí přiložit parkovací lístek a na stejné obrazovce sledujete, jak se vám kolo vrací až do rukou." Město bude majitelem a správcem této věže. Údržbu by měl provádět zpravidla jednou týdně zaměstnanec technických služeb.

Majitelé kol se navíc nemusí obávat odcizení či poškození a s kolem mohou zaparkovat třeba i helmy či další příslušenství. Se zaplacením parkovného je majitel kola zároveň i pojištěn proti takovým případům. V dosavadní praxi v jiných městech se však dosud nic podobného nepřihodilo.

Parkovací systém zajistí místa pro 118 kol v nepřetržitém provozu. Stěny parkovacího systému budou využity jako informační nosič panelů s informacemi o hromadné dopravě či o aktuálních událostech. „Bude u ní umístěna i elektronická deska informující o odjezdech autobusů," doplnil starosta.

Jako vždy, když se jedná o novince, někteří místní to kritizují, jiní naopak vítají. "Systém uložení kol a účel naprosto chápu, i když bych se trošku bál o kapacitní vytíženost, nicméně nejsem si úplně jistý, jestli taková věž úplně architektonicky zapadne do rázu Poděbrad," uvedl v diskuzi na sociální síti Michal Šípek. Doplnění informací zveřejnil Pavel Kessa Keller. "Celé parkování trvá přibližně 25 vteřin. Každý kolař vidí počet volných míst pomocí apky nebo přes web. Dá se platit mincemi, esemeskou a platební nebo městskou kartou. Tak mějte lidi rozum a buďte rádi za parádní a bezpečnou úschovnu na kola."

Podobná parkovací věž funguje už čtyři roky v nedalekém Hradci Králové, ovšem jejich budování se zřejmě rychle rozšiřuje i do dalších měst. Její vybudování schválili také v Lysé nad Labem. „Funguje už v Přerově, dalšími městy budou například Třinec a Litoměřice. Jedná se i o umístění v zahraničí, konkrétně například ve francouzských Métách," řekl zastupitelům specialista na projekt.