Zástupkyně knihovny už také zveřejnily otvírací dny a hodiny. „Otevřeno bude prozatím v úterý a čtvrtek od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Pokud bude zájem, je knihovna připravena otevřít pobočku i další dny,“ uvedly knihovnice.

Pobočka je umístěna v suterénu polikliniky na ulici Okružní naproti bufetu v dosud nevyužívaných prostorech, které jsou ideální pro tyto účely a jsou majetkem města.

„V 90. letech už pobočka knihovny na sídlišti v Jankovicích fungovala, bohužel byla následně nesmyslně zrušena. Dnes tedy dochází k nápravě tohoto kroku. Spolu s knihovnou jsme dlouho hledali vhodný prostor, avšak teprve vloni se jej podařilo nalézt. Z jednoduchého využití suterénních místností se nakonec stal dosti komplikovaný proces. Od doby výstavby objektu se legislativa hodně zpřísnila,“ řekl exstarosta Pavel Fojtík.

Ke zřízení knihovny bylo zapotřebí zajistit změnu účelu užívání předmětných prostorů z hlediska požární ochrany, hygieny a životního prostředí. Z tohoto důvodu byly provedeny poměrně zásadní stavební úpravy. V pobočce budou využity regály, které byly na podzim loňského roku vyměněny za nové v hlavním sídle knihovny na Palackého třídě.

Nejen novou pobočkou však žije poslední týdny nymburská knihovna. Kromě řady přednášek a osvětových akcí se zajímavé věci dějí také na základně v Palackého třídě. Před několika dny byla dokončena venkovní čítárna na dvoře, kde budou moci návštěvníci strávit čas s knížkou na čerstvém vzduchu. Vznikla novým zděným oplocením a stavebními úpravami dvorku směrem do ulice Dlouhá třída. Budova městské knihovny dostala také zateplení fasád a střechy. Proběhlo spuštění nového systému chlazení a je instalována schodišťová rampa pro méně pohyblivé občany a vozíčkáře. To vše v ceně 3,6 milionu korun.

Asi nejpříjemnější chvíle za poslední měsíce však zažily zaměstnankyně knihovny před několika dny v Hálkově divadle. To získaly jako organizace nejvyšší městské vyznamenání – Nymburského lva za rozvoj kultury, vzdělanosti a spolkového života ve městě. Ocenění převzala ředitelka knihovny Helena Liptáková a zástupkyně ředitelky Helena Marešová. V divadle se však dámy představily v plné sestavě. „Děkujeme! Mohly bychom si říct, ano, máme hotovo, ale pro nás je to především motivace do další práce, protože knihovna nejsou jenom knížky, ale tím hlavním motorem jste vy, naši čtenáři,“ uvedly po získání ocenění na své FB stránce.