Jsou však i obce, které na mapce svítí zeleně, což znamená nulový přírůstek nakažených za zmíněný týden. Na Nymbursku jich je celkem deset. Nejsouvislejším zeleným trojúhelníkem jsou pak sousedící obce Velenice - Senice – Podmoky. Čím si absenci výskytu často smrtelné infekce vysvětlit? Podle starosty Senic Václava Nováka v tom zásadní roli může hrát i očkování. „Pokud vím, dost lidí je v naší obci očkovaných, což může být jeden z důvodů,“ konstatoval starosta. Čísla mu dávají za pravdu. Senice patří mezi mezi tři neproočkovanější obce na Nymbursku a vakcínu dostalo téměř 80% procent všech místních starších 16 let.

Online reportáž

Podle starosty v tom svoji roli mohli sehrát i další důvody. „Je pravda, že už dříve naší obcí určitá vlna prošla, infekci přinesli především děti ze škol. Takže také u nás bude už určitá míra promořenosti,“ uvažuje senický starosta.

Pozitivním prvkem je podle jeho slov také existence místního obchůdku. „Ti starší si dojdou nakoupit tady a nemusí jezdit nikam do města, čímž by se samozřejmě riziko nákazy zvyšovalo,“ vysvětluje Václav Novák. Jinak adventní akce proběhly v obci téměř normálně. „Sešli jsme se u rozsvícení vánočního stromu. Jen podle nařízení byl omezen svařák a štrúdl dostali ke snědení na doma,“ podotýká starosta.

Naopak nejhůře na tom byli v Milovicích a Poděbradech, kde podle dat Ministerstva zdravotnictví bylo v době od 29. listopadu do 5. prosince nakaženo 194, respektive 159 lidí. Nymburk na tom byl jen o něco málo lépe se 131 nakaženými. Podle poděbradského starosty Jaroslava Červinky je číslo vždy ovlivněno pondělním testováním školáků, kdy jsou čísla nejvyšší. Což je fakt, v pondělí 29. listopadu mají Poděbrady hlášeno 37 nových nakažených, v ostatních dnech se pak čísla pohybují kolem dvacítky. „Chceme se zaměřit prevencí právě na školy, kde nám pomáhají s dezinfekcí tříd i hasiči. Nakupujeme také nové čističe vzduchu, všude instalujeme dezinfekci,“ uvedl starosta Poděbrad.