Filmaři točí na hřbitově seriál Pustina. I s Duškem

Nymburk je poměrně častou a oblíbenou lokalitou pro natáčení filmařů. Je kousek od Prahy a specialisté na výběr lokací vědí, co naše město skýtá za možnosti.

Mimochodem, v roce 2014 převážně v Nymburce a Poděbradech natáčená a v roce 2015 v kinech uvedená komedie Hodinový manžel skončila v návštěvnosti českých filmů za loňský rok na 4. místě! Přišlo na ni přesně 175 472 diváků a v žebříčku porazila, světe div se, dokonce i třetí díl nechvalně proslulých, leč zhusta navštěvovaných Babovřesk.

V loňském žebříčku návštěvnosti byly lepší jen komedie Život je život s Ondřejem Vetchým v hlavní roli, druhý Fotograf Jana Saudka alias Karla Rodena a třetí Vybíjená obsazená herci z populární televizní Partičky. Jak je ze žebříčku patrné, ten nic nevypovídá o kvalitě filmu, ale 
o vkusu českého diváka. 
A upřímně, je to smutná až tristní rekapitulace.

Ale zpět k aktuálnímu natáčení v Nymburce. Produkce HBO si vybrala nymburskou obřadní síň na hřbitově pro natáčení několika záběrů do šestého dílu seriálu Pustina. Údajně jde o velmi kvalitní 
a ambiciozní projekt, kteroužto úvahu je možno podpořit předchozími počiny HBO.

Jelikož jsem u filmu taky pár let pracoval, vím, jak moc mají filmaři „rádi", když se jim na place producíruje nějaký novinář s foťákem. Proto jsem se přes produkci domlouval na focení už den předem a vše se zdálo být v pohodě. Nicméně v den natáčení mi bylo produkční společnosti po telefonu se vší ochotou vysvětleno, že chtějí spoustu věcí ještě držet v tajnosti, což se dá částečně pochopit, a proto mě nepustí přímo do obřadní síně. „Ono by z toho bylo patrné, že někdo klíčový během seriálu zemře a fotky by byly v tomto směru příliš návodné," vyjádřila se produkční.

Fotky pořízené před obřadní síní však prý nevadí. Jestli se produkční domnívá, že si čtenáři Nymburského deníku nedovodí z natáčení na hřbitově, že během seriálu někdo zemře, pak ji přitom nechme. A těšme se na jednoho z hlavních hrdinů, vousatého, ale i v Nymburce na hřbitově stále usměvavého Jaroslava Duška.

Sídliště se dočká svého bankomatu. U Skleníku

Na první pohled se chce říci, že je to jednoznačně dobrá zpráva. Na druhou stranu chápu reakci části obyvatel sídliště, kterým to jako až tak dobrá zpráva nepřijde. Důvodem je fakt, že bankou, která bude zařízení provozovat, je ČSOB. „Proč ČSOB?" ptá se čtenářka na stránkách našeho facebooku.

Ano, ČSOB rozhodně není bankou, kde by měla účet většina obyvatel sídliště. Sice už jsem dlouho nevybíral z bankomatu jiné banky než té „své", ale věřím, že stále funguje systém, při kterém se za výběr z jiného bankomatu, než toho, který provozuje „vaše" banka, platí poplatek. Bývalo to 50 korun za výběr. Což není málo. Opravdu nevím, jestli je to přesně takto dané i u bankomatů ČSOB, ale rozhodně tam nějaký poplatek bude. Proto chápu to částečné zklamání, 
i to, že většina lidí ze sídliště tak bude i nadále vybírat v centru města nebo v hypermarketech ze „svých" bankomatů.

Druhou stranou mince je postoj bank a nakolik mohlo město výběr bankovního domu ovlivnit. Není tajemstvím, že vzhledem k už zmíněným přístrojům v centru u poboček 
a v hypermarketech na krajích města odmítaly klíčové banky umístit v Nymburce další přístroje na výběr peněz. Jsou drahé, limitované na počet obyvatel, velké peníze stojí jejich údržba a zkrátka se bankám, bez ohledu na zájem tisíců klientů, prostě na sídlišti nevyplatí. Zdá se, že pro klienty České spořitelny nebo třeba GE Money žijící na sídlišti zůstane ještě dlouho zachován status quo.

Na kávu a na Festival ProTibet do kavárny Strejda Burger

Tento týden si všichni slušní a historie znalí lidé připomněli výročí povstání tibetského lidu a 80 tisíc obětí, které má na svědomí Čína. Připomínky prostřednictvím festivalu se ujali provozovatelé Strejda Burgeru, za což jim patří dík. Stejně jako studentům nymburského gymnázia, kteří 10. března znovu vyvěsili tibetskou vlajku. Podobně jako několik dalších měst a obcí na Nymbursku a celkem zhruba 740 v celé republice.

Na nymburské radnici tibetská vlajka znovu nezavlála. Vždyť máme přece za humny česko – čínskou průmyslovou zónu. A co kdyby to soudruzi z Číny zahlédli, že?