Co se vlastně stalo? Už několik měsíců běží přípravy na zásadní rekonstrukci bazénu. Záměr byl schválen ještě za předchozího vedení, kdy byl starostou Tomáš Mach. Počítalo se s náklady maximálně kolem 130 milionů korun. Projekt však byl doplněn o další prvky a současná podoba návrhu architekta by údajně vyšla až na 250 milionů korun. A to je podle opozice kámen úrazu.

Podle starosty Pavla Fojtíka si Nymburáci zaslouží nový bazén. „Cena v tuto chvíli není definitivní. Nový bazén musí obsahovat wellness prvky, dětský koutek a další věci. Cena se skutečně zvedla. Chceme o tom jednat na červnovém zasedání zastupitelů,“ řekl Fojtík.

Opozice je však postupem vedení radnice zděšena. Současný stav komentoval na sociální síti i dřívější starosta Tomáš Mach. „Vzhledem ke změnám v projektu, se cena rekonstrukce vyšplhala na 250 milionů korun bez DPH. Ale tyto peníze město nemá a mít nebude. Starý bazén se právě uzavírá a občané nebudou mít nic. To je ta tragédie,“ uvedl Mach.

Částka čtvrt miliardy je nereálná i podle někdejšího místostarosty Zdeňka Vocáska. „Takový úvěr by město položil. Já budu prosazovat rekonstrukci stávající budovy, vstupního prostoru a technologií bazénu. S částkou zhruba 60 milionů rozpočet počítá, další část rekonstrukce měla být financována z prodeje pozemků v průmyslové zóně, ke kterému ovšem nedošlo. Současné vedení města je plně zodpovědné za současný stav,“ řekl Vocásek.

S tím však starosta nesouhlasí. „Zodpovědnost je na všech zastupitelích. Budeme se snažit na červnovém zasedání najít společnou řeč. Bohužel mám pocit, že podle reakcí některých kolegů už začala volební kampaň a nejsem si jistý, zda dokážeme s chladnou hlavou najít a prosadit společné řešení,“ konstatoval starosta.

Ten také po uzavření bazénu z důvodu špatného technického stavu podhledů, ke kterému došlo před týdnem, potvrdil, že vedení města chce urychlit práce na získání stavebního povolení a ještě na podzim vybrat dodavatele stavby. S tím, že ze současné budovy by zůstaly pouhé základy a prvními pracemi by tak byla demolice současné stavby. Podle jeho představ by mohl být nový bazén zprovozněn na přelomu let 2020 a 2021. Zda je to však po novém vyčíslení nákladů reálné, není jisté. Opozice si to nemyslí. „Podle našeho názoru je čtvrtmiliardová investice do rekonstrukce pro město zcela nesmyslná a finančně nereálná,“ uvedl Tomáš Mach.

A jak by měl podle loni zveřejněného projektu nový bazén vypadat? Nový objekt bude mít několik částí. Vstup zůstane na stejném místě jako je nyní. Novinkou bude například to, že hala bude doplněna o centrální pokladnu s turnikety, toalety a drobné občerstvení s vlastním zázemím.

Největší plochu nového bloku zaberou převlékací kabiny a společná skříňková šatna, ze které se pak návštěvníci rozdělí do dámských a pánských sprch s toaletami a dále budou pokračovat k bazénům. Tato část bude navíc doplněna o dvě osušovny a místnost pro maminky s nejmenšími dětmi, kterou budou moci využívat například při kojení a přebalování, ke kterému potřebují klid.

Ve druhém patře má být umístěn wellness provoz, přístupný také z bazénové haly.

Hlediště pro diváky úplně zmizí. Ochoz kolem plaveckého bazénu bude rozšířen až k obvodové zdi. Pod novou tribunu bude umístěn ochoz, přístupný ze vstupní haly.

Návštěvníci z něj uvidí do bazénové haly ještě před vstupem do šaten.

Další výraznou změnou je přístavba nové bazénové haly k jižní fasádě stávající plavecké haly. 

Tam se bude nacházet nepravidelná sestava bazénů, která by měla zvýšit atraktivitu zařízení a přispět k vyšší návštěvnosti.

Největším bazénem bude rekreační obdélníkový s dnovým gejzírem a dvojicí chrličů.

Střední část má tvořit velký kruhový vířivý bazén s masážními lavicemi, poslední část pak bude patřit dvojici obdélníkových bazénů pro děti. Bazén pro úplně nejmenší doplní vodní ježek a otočné kyblíky a bazén pro větší děti malá skluzavka. 

Výraznou atrakcí by měl být krytý tobogan, jehož těleso v délce 84,5 metrů zůstane mimo budovy bazénů, dojezd a nástup ale budou umístěny v nové hale bazénových atrakcí.

V prostoru nad šatnami se má nacházet relaxační a regenerační centrum. To má být dostupné přímo z bazénové haly, nebo suchou nohou ze vstupní haly. Návštěvníci budou muset projít jen přes dvojici samostatných šaten. V první části počítá studie s finskou saunou, parní komorou, infrasaunou, ochlazovací sprchou a také s ochlazovacím bazénem. Druhá polovina relaxačního a regeneračního centra má patřit klidové části s odpočívárnami, venkovní terasou a počítá se i s Kneippovým chodníkem. V objektu bývalých lázní budou umístěny provozy posilovny a dalších oblíbených cvičení.

Zda jsou tyto představy stále ještě aktuální, ukáže jednání zastupitelů 21. června.