U uvolněných starostů nakonec zůstanou podrobnosti o movitém majetku či závazcích přístupné pouze relevantním orgánům, například policii. U neuvolněných starostů se veřejnost nedostane ještě k jedné položce navíc, a tou jsou příjmy.

Ze změn se radují i starostové z Nymburska. „Tuto novelu zákona vítám. Reálně hrozilo, že spousta komunálních politiků by znovu nekandidovala. To by mohlo ohrozit chod měst,“ řekl starosta Městce Králové Milan Pavlík.

K nově odsouhlaseným podmínkám se kladně vyjádřil také Svaz měst a obcí České republiky (SMO). „Prioritní bylo přesunout věci movité, závazky, bankovní účty a informace o platu do neveřejné části,“ uvedl předseda SMO František Lukl.

Podle novely budou moci zájemci nadále anonymně dohledat například údaje o cenných papírech, podílech v obchodních společnostech a u uvolněných funkcionářů také o příjmech. „Jako poslanec jsem hlasoval pro kompromisní novelu. Z mého pohledu je zmírnění podmínek u neuvolněných starostů dostačující,“ řekl milovický starosta a poslanec Milan Pour.

Ne všem ale kompromisní novela stačí. Sdružení místních samospráv podalo již v březnu petici, ve které chtějí vrátit pravidla o střetu zájmů před září 2017. Tehdy se zájemci o informace o komunálních politicích museli nejprve zaregistrovat a nemohli vyhledávat zcela anonymně jako nyní.

Mezi více než osmi sty podepsanými je starosta Milčic Jakub Douděra. „Petici jsem podepsal proto, že jsem spoluvlastníkem firmy a mám obchodní partnery. Nechci podporovat lidi, aby se na mě mohli přiživovat a anonymně si o mně zjišťovat informace,“ uvedl Douděra.

Souhlasí s ním i starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal. „Dnes může s našimi daty nakládat kdokoli nekontrolovaně. To je v rozporu s GDPR i s ochranou důstojnosti člověka,“ stěžuje si Drahovzal, který zmírněné podmínky pro starosty označuje jako cestu správným směrem, ale přiznává, že je stále o čem se bavit. „Doteď nám nikdo nedal na stůl žádnou analýzu, jak je s údaji o nás nakládáno. Jak jsou využívány. Jestli skutečně pomohly odhalit korupci,“ dodal Drahovzal.

Původní novela zákona o střetu zájmů, která od prvního září 2017 umožnila vyhledávat oznámení a údaje uvolněných i neuvolněných zastupitelů obcí bez vyplnění žádosti, vyvolala mezi komunálními politiky prudký nesouhlas. Současné zpřísnění pravidel pro vyhledávání informací o nich proto většinově vítají.

ZUZANA KAŠPAROVÁ