Zdenka Sýkorová a Miroslava Zajíčková.

To jsou jména nové starostky a její zástupkyně po čtvrtečním volebním zastupitelstvu v Činěvsi. Nové vedení si místní zastupitelé volili poté, co dosavadní starosta Miroslav Keller nečekaně před čtrnácti dny odstoupil.

Společenská místnost Klubu důchodců i přisálí byly zaplněny místními, které situace v obci nenechává chladnými. Kromě několika nesrovnalostí a formalit na začátku jednání se však žádné překvapení a ostré volební drama nekonalo. Bylo evidentní, že zastupitelé jsou předem na všem domluveni.
Nejprve se stávající místostarostka Sýkorová formálně vzdala své funkce, aby byla vzápětí všemi zbylými členy zastupitelstva jednomyslně zvolena starostkou. „Máme chuť po tom, co se v poslední době u nás událo, znovu se pustit do práce a pohnout s věcmi dál. Poté, co jsme jako zastupitelstvo nezačali dobře a atmosféra byla hustá, našli jsme konečně společnou řeč,“ řekla hned po svém zvolení Sýkorová.

Jednání se však překvapivě nezúčastnil odstupující starosta Keller, který se údajně omluvil. Podrobnosti k jeho nepřítomnosti však nikdo nesdělil a včera dopoledne nebral telefon.

Podle kuloárních informací však zbytek zastupitelstva shodil veškerou vinu za patálie předchozích týdnů a měsíců na něj a Keller chce především očistit své jméno v souvislosti s nařčením z uplácení místních Romů před podzimními volbami.

Dalším otazníkem zůstává jmenování Miroslavy Zajíčkové místostarostkou. Ta rotiž bezprostředně po podzimních volbách místostarostkou byla, když působila jako zástupkyně Kellera. Na prosincovém zasedání však ve funkci skončila a ve čtvrtek se jí znovu stala. „Na tyhle rošády nám není schopen nikdo odpovědět. Proč skončila ve funkci a proč byla teď znovu jmenována. Pak se diví, že jsou podezřelí, objevují se v médiích a je tu takový nepořádek,“ zlobí se jeden z místních obyvatel.

Starostka se k těmto věcem konkrétně vyjádřit nechce. „Chyba se stala na straně více lidí, všichni jsme si sáhli do svědomí. Nicméně to je minulost, já se tím více nechci zabývat a hledím do budoucna,“ řekla Sýkorová na přímý dotaz Nymburského deníku.

Věci v Činevsi se daly do pohybu poté, co v červnu místní romská rodina, která se měla kvůli dluhu na splácení za dům vystěhovat, obvinila starostu Kellera z toho, že jim dal před volbami 5 tisíc korun za to, že ho budou volit. Bývalý starosta však podobné tvrzení důrazně odmítá a tvrdí, že jde o pomstu Romů kvůli nucenému vystěhování. Zároveň na ně podal trestní oznámení za pomluvu.

Policie tak šetří jak možné korupční jednání ze strany exstarosty, tak pravdivost tvrzení Romů.