„Obec Činěves prodlouží termín pro úhradu dlužných splátek za koupi nemovitosti čp. 190 do 31.8. 2011 v případě, že (policii) poskytnuté informace povedou k nalezení ukradených věcí a dopadení pachatele.“

Razítko obecního úřadu a podpis starosty Miroslava Kellera a Roma Kamila Godly.

To je závěrečná část oficiální dohody z 29. března letošního roku, která ale byla později 9. května starostou zrušena, takže Romům stále hrozí kvůli nesplacení části pohledávek za zmíněný dům okamžité vystěhování.

Podle starosty Miroslava Kellera byl téměř pod nátlakem Romů. „Sami za mnou přišli a řekli, že vědí, kdo vykradl garáž u obecního úřadu. Na policii však řekli jméno člověka, který měl na zmíněnou dobu alibi a udělat to nemohl,“ vysvětluje starosta.

Podle terénní pracovnice Romského sdružení v Nymburce Marcely Kožurikové se však jedná o nátlak na rodinu Godlových ze strany starosty. Podobně se k předložené dohodě vyjádřil i nezávislý právník z Poděbrad. „Listiny, které máme k dispozici, jsou právně nestandardní a nejsou pro nikoho závazné. Celá spolupráce, která vyplývá z listin, je v rozporu s dobrými mravy,“ píše právník ve svém vyjádření.

Pojďme si shrnout základní fakta případu, který má širší kontext, než pouze zmíněnou dohodu.

Pět tisíc korun na dlaň měl dát současný starosta Činěvsi Miroslav Keller jednomu z místních Romů za to, že jej budou volit v komunálních volbách, které se uskutečnily loni na podzim. Tak to vidí a také tvrdí sám údajný příjemce úplatku Kamil Godla.

Naopak starosta Miroslav Keller považuje celou věc za vymyšlenou a podle něj by se mohlo jednat o mstu za to, že právě rodině Godlových hrozí vystěhování. Týž den, kdy se slova o možném úplatku objevila v televizní reportáži, podal starosta na policii trestní oznámení pro pomluvu.
Kriminalisté šetří jak možné uplácení ze strany starosty, tak opačnou verzi, že se jedná o lež a pomluvu jeho osoby.

Oslovená většina místních dává za pravdu starostovi. „Skutečně si myslím, že si Romové vymýšlejí. Starostu znám a i když jsem z řad jeho opozice, tohle by nikdy neudělal,“ myslí si Jana Malá.

Jsou však i tací, kteří vidí v některých krocích starosty problém. „O přímém uplácení těžko soudit, nikdo to neviděl. Ale je fakt, že po nástupu nového starosty evidentně obci chybí peníze a shání je, jak se dá. Řada lidí, která se neprokázala zaplaceným stočným, musela nekompromisně zaplatit znovu. A dům Godlových podle toho, co slyším, už vedení obce slíbilo někomu jinému, který by zřejmě zaplatil více a proto se možná snaží Romy vystěhovat,“ říká další z místních, která však z obav a možné msty odmítla říci své jméno.

Do toho se přihlásila Marcela Kožuriková, která poskytla Nymburskému deníku zmíněné dokumenty o prodloužení splátek za dům, pokud Kamil Godla ohlásí na policii jméno zloděje, který kradl na obecním úřadu. „Navíc pan Godla mluvil o zmíněném úplatku přede mnou už v únoru, kdy mu vystěhování nehrozilo. Jen nechtěl, aby se to prozradilo, protože si peníze nechal na jídlo pro svoji rodinu,“ říká Kožuriková.

Naopak starosta tvrdí, že už v té době měli Godlovi namále a byli častým adresátem upomínkových dopisů. „S tím, že jim případné vystěhování hrozí. V současné době byli vyzváni, aby objekt opustili, což se u části rodiny nestalo. Vše tedy vyřeší až soud a policie,“ uzavřel starosta.