Čtyřiašedesát hráčů, devět žen, jedna trofej a jeden obří plyšový medvěd, jako cena pro nejlepší ženu. Sobotní turnaj v kulečníku Dymokurská koule se hrál už po sedmé a s rekordní účastí.

Z celodenního kulečníkového pavouka vyšel jako vítěz David Brož z Prahy, druhý se umístil Tomáš Svoboda z Nelahozevse a třetí Dymokurák Ladislav Peřina. Zástupce netřebického Billiard klubu Václav Vaněk obsadil čtvrté místo a hned za ním stanula nejlepší žena. Šárka Bušková z Bučevsi obhájila loňské páté místo.

Vystavené ceny motivovaly a posléze potěšily jednačtyřicet hráčů, kteří neodešli z turnaje s prázdnou. Vítěz získal profesionální tágo a putovní trofej. Na podstavec skleněné koule přibyde osmý štítek. „Je to živelná akce, která začínala se čtyřiadvaceti účastníky na nultém turnaji. Jsme parta recesistů z řad dobrovolných hasičů a lidi sem jezdí na pohodový hospodský kulečník,“ říká jeden z organizátorů a v nadsázce viceprezident akce Vladimír Kučera.

Podle něj je hra na turnaji skutečně více o štěstí, než o kulečníkové technice a umění hry. Stoly jsou totiž nefalšovaně hospodské, většinou půjčené z okolních podniků, kde jsou lidé zvyklí si zahrát jen tak pro radost.

A o tu jde na turnaji především. Ke spokojenosti hráčů, čtrnácti rozhodčích i moderátora a prezidenta turnaje Pavla Kadlece přispěl také gulášek a pivo.

Organizátoři nemají daleko k humoru Járy Cimrmana, který podle hry České nebe učiteloval právě v Dymokurech. Jemu loni v květnu věnovali Járovu kouli, kterou předali užaslému Zdeňku Svěrákovi. Podle herního plánu Járy Cimrmana, který našli na půdě, také hrají kulečníkový turnaj. Byl vytvořen pro tři sta lidí.