Pokud se stane realitou nyní slibovaný fakt, že ještě před koncem letošního roku se rozběhnou stavební práce na opravách části stávajícího chodníku a výstavbě nového bez bariér. K tomu by mělo přibýt oplocení a nové lampy veřejného osvětlení. Celá akce má vyjít na zhruba 1,3 milionu korun.

Aktuálně město vypsalo veřejnou zakázku na provedení této akce a na svém posledním jednání záměr posvětili radní. Informace o záměru města potvrdil místostarosta Bořek Černý. „Jedná se o klíčové místo, kde v současné době chodník zcela chybí. Naším hlavním cílem je především zvýšení bezpečnosti chodců, aby již nemuseli vstupovat do vozovky. Ve spolupráci se Správou železnic a Pivovarem Nymburk se nám podařilo připravit projektovou dokumentaci, která usnadní občanům bezpečné spojení Zálabí s cyklostezkou,“ vysvětlil Bořek Černý.

Samotnému projektu předcházel odkup pozemku od pivovaru, protože trasa budoucího chodníku povede právě tímto pozemkem. „V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Následně bude podepsána smlouva o dílo a zahájení stavebních prací se předpokládá ještě v letošním roce,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Nový chodník s bezbariérovým přístupem bude osazen novým veřejným osvětlením a napojí se na nynější chodník v ulici Pražská a cyklostezku, která vede podél železniční trati. Celá akce probíhá v součinnosti se Správou železnic, která se jako investor podílí na stavebních úpravách zabezpečovacího zařízení.

Tragédie před pěti lety

Nový chodník má vyrůst u železničního přejezdu, který se v září před pěti lety zapsal do paměti místních i tragickou událostí. Tehdejší smrt cyklisty popsala policejní mluvčí Petra Potočná. „Třiašedesátiletý cyklista nerespektoval světelná a zvuková výstražná znamení, ani spuštěné závory a vjel na železniční přejezd. Bohužel ve chvíli, kdy od stanice Nymburk město přijížděl osobní motorový vlak ve směru na Sadskou. Cyklista uprostřed přejezdu zavrávoral a upadl, projíždějící vlak ho poté srazil,“ popsala nehodu Petra Potočná.

Následovaly dramatické chvíle, kdy na místě zasahovali hasiči, záchranka a policisté. Na místo byl přivolán i záchranářský vrtulník, který přistál nedaleko místa nehody. „Na místo byla vyslaná nymburská posádka rychlé lékařské pomoci a vrtulník pražské letecké záchranné služby. Po příjezdu záchranáři okamžitě zahájili u muže resuscitaci. I přes jejich maximální snahu nebyly oživovací pokusy úspěšné a muž na místě podlehl svým zraněním,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.