Chřipka na Nymbursku před týdnem zřejmě dosáhla svého vrcholu. V šestém týdnu onemocnělo v regionu přes šestnáct set lidí. Za posledních sedm dní klesl počet nemocných chřipkou a respiračními chorobami o 22,7 procent a zastavil se na počtu 1 298 nemocných.

Nejvíce trpí virózami nejmenší děti do pěti let. U nich hygienici v posledním týdnu zaznamenali celkem 3 645 nemocných. Podle lékařů je průběh většinou provázený horečkami až do 40 stupňů. Rodiče se ale prý nemusí hned v první chvíli děsit. „Takovému dítěti je potřeba dát paralen, hodně tekutin a včas uložit do postele. Pokud horečka do dvou dnů neopade, je třeba vyhledat lékaře,“ upozorňuje poděbradská dětská lékařka Anna Preislerová, která jako prevenci vidí právě v dostatečném přísunu tekutin, hlavně ovocných šťáv.

A co je potřeba dodržovat, aby rodiče své děti od chřipky uchránili? Pediatr Karel Severa má jednoduchý návod. „Rodiče by měli v těchto dnech naprosto vynechat výlety do supermarketů a veřejných míst, kde je největší nebezpečí nákazy. Ve školkách a školách doporučuji často větrat a velmi důležitá je hygiena dýchacích cest v podobě vystříkávání nosu některým z produktů z mořské vody, které se dají sehnat v lékárnách. Pomoci mohou i bylinné čajíčky,“ říká dětský lékař, který naopak není zastáncem prevence ve formě vitamínů. „Tato prevence podle mne moc nefunguje,“ myslí si Karel Severa.