Na kvalitě zvířecího krmení by podle svých slov nikdy nešetřila. "Krmím kvalitním krmivem bez obilovin a nic jsem na tom nezměnila, přestože došlo k velkému zdražení," konstatuje milovnice zvířat.

Rodinný rozpočet mají s manželem dost napjatý, proto nakupují krmivo ve velkém z levnějších, ale ověřených e-shopů. "Často využívám slevy a akce. Raději se sama uskromním, než abych zvířatům dala něco špatného. Ušetřím na výdajích za návštěvy u veterináře," vysvětluje Paradýsová. Zatímco před dvěma lety ji měsíční objednávka vyšla zhruba na tři tisíce korun, letos už není výjimkou objednávka za více než pět tisíc.

Vizualizace budoucího nového bazénu v Nymburce na labském břehu u zimního stadionu.
Bazén má zelenou. Postavený má být do roka a půl, vyjde na trojnásobek lávky

Navíc, díky nestálé povaze koček, často přispívá krmením i do útulků. "Kočka je velmi nespolupracující tvor a největší "radost" mi udělá, když nakoupím karton konzerv, které minule s chutí žrala. Tentokrát přičichne k misce a znechuceně odejde. Je náročné snažit se s nimi ušetřit. Takové konzervy pak jdou ven "toulavkám", ale už jsem posílala i do útulku," svěřila se původem nymburská chovatelka.

Pán už pro krmení ptáčkům nechodí

Tereza Červenková a Zuzana Jandová, prodavačky nymburského zverimexu sídlícího na Pražské ulici, připustily, že některé krmení v jejich obchodě se za poslední rok zdražilo téměř dvojnásobně. "Největší skok jsme zaznamenaly u granulí a konzerv pro psy a kočky. Pokud jeden pytel granulí stál například 1 200 korun, nyní stojí klidně 2 tisíce," dává příklad Zuzana. "Nebo se stalo, že krmení sice stojí podobně, ale místo patnáctikilového pytle chodí najednou dvanáctikilový," doplňuje Tereza.

Soutěž budoucích kuchařů a cukrářů Srdce na talíři.
Foto, video: Herečka Markéta Hrubešová hodnotila na gastrosoutěži sushi i dorty

Naopak méně zdražení podle prodavaček postihlo krmení pro ptáky či hlodavce a podobné ceny zůstaly u pamlsků a hraček pro zvířata. Lidí chodí o něco méně, což Tereza se Zuzanou přičítají tomu, že část chovatelů přešla na nákup v e-shopech, kde se dá objednat levněji. Jsou ale i tací, na které byly prodavačky zvyklé a nyní je postrádají.

"Chodil sem pán, který si pravidelně kupoval krmení pro ptáčky a venku je krmil. Ještě jsme mu na požádání vždycky to krmivo tady rozdělaly. Ten chodit přestal a takových je víc," dodává Tereza Červenková.