Na kvalitě zvířecího krmení by podle svých slov nikdy nešetřila. "Krmím kvalitním krmivem bez obilovin a nic jsem na tom nezměnila, přestože došlo k velkému zdražení," konstatuje milovnice zvířat.

Rodinný rozpočet mají s manželem dost napjatý, proto nakupují krmivo ve velkém z levnějších, ale ověřených e-shopů. "Často využívám slevy a akce. Raději se sama uskromním, než abych zvířatům dala něco špatného. Ušetřím na výdajích za návštěvy u veterináře," vysvětluje Paradýsová. Zatímco před dvěma lety ji měsíční objednávka vyšla zhruba na tři tisíce korun, letos už není výjimkou objednávka za více než pět tisíc.

Navíc, díky nestálé povaze koček, často přispívá krmením i do útulků. "Kočka je velmi nespolupracující tvor a největší "radost" mi udělá, když nakoupím karton konzerv, které minule s chutí žrala. Tentokrát přičichne k misce a znechuceně odejde. Je náročné snažit se s nimi ušetřit. Takové konzervy pak jdou ven "toulavkám", ale už jsem posílala i do útulku," svěřila se původem nymburská chovatelka.

Pán už pro krmení ptáčkům nechodí

Tereza Červenková a Zuzana Jandová, prodavačky nymburského zverimexu sídlícího na Pražské ulici, připustily, že některé krmení v jejich obchodě se za poslední rok zdražilo téměř dvojnásobně. "Největší skok jsme zaznamenaly u granulí a konzerv pro psy a kočky. Pokud jeden pytel granulí stál například 1 200 korun, nyní stojí klidně 2 tisíce," dává příklad Zuzana. "Nebo se stalo, že krmení sice stojí podobně, ale místo patnáctikilového pytle chodí najednou dvanáctikilový," doplňuje Tereza.

Naopak méně zdražení podle prodavaček postihlo krmení pro ptáky či hlodavce a podobné ceny zůstaly u pamlsků a hraček pro zvířata. Lidí chodí o něco méně, což Tereza se Zuzanou přičítají tomu, že část chovatelů přešla na nákup v e-shopech, kde se dá objednat levněji. Jsou ale i tací, na které byly prodavačky zvyklé a nyní je postrádají.

"Chodil sem pán, který si pravidelně kupoval krmení pro ptáčky a venku je krmil. Ještě jsme mu na požádání vždycky to krmivo tady rozdělaly. Ten chodit přestal a takových je víc," dodává Tereza Červenková.