Chlebský medvědinec se nachází v nové části zoo a byl slavnostně otevřen 21. dubna 2018. Od počátku je domovem pro pár medvědů ušatých původem z Ruska, samici Angaru a samce Balu. „Expozice medvědů připomíná klasickou srubovou stavbu, je inspirována drsnou krajinou chladné asijské části Ruska a samotný pavilon nese název po řediteli Zoo Novosibirsk Rostislavu Shilo, který zemřel v roce 2016,“ uvedla Karolina Dufková z chlebské Zoo.

Objekt je jednopatrový, přízemí je tvořeno vnitřními ubikacemi (ložnicemi) pro medvědy a zázemím pro chovatele. V prvním patře je krytá terasa určená pro návštěvníky, jež umožňuje pozorování zvířat z jiné perspektivy a nabízí rozhled po celém výběhu i nové zoo.

Další příjemný výhled je z Domku baby Jagy s nezbytnými kuřími nožkami a poněkud strašidelnou výzdobou, z něhož lze sledovat medvědy v jejich bazénu, ve kterém se rádi koupou. „Díky vhodnému řešení této části mohou návštěvníci pozorovat medvědí vodní hrátky z bezprostřední blízkosti, navíc pouze přes sklo,“ doplnila Karolina Dufková.

Výběh je bohatě zařízen nezbytnými kmeny a dalšími prvky, které umožňují medvědům aktivní trávení volného času. „Velké poděkování náleží společnosti PMS Poděbrady, která pavilon medvědů postavila a má na našem úspěchu nemalé zásluhy,“ zdůraznila lektorka Zoo.

Z letošní soutěže Bílý slon si Zoo Chleby odnáší ještě jednu cenu. V kategorii Odchovek roku ve třídě savců získala 3. místo, a to za odchov druhého mláděte extrémně vzácného druhu opic langurů duk. Mládě se narodilo dne 25. srpna 2018 samici Ding a samci Thua Noi.