Přišli do Nymburka před 25 lety, protože babička byla napůl Češka. Řeč je o Alfonsovi, Sebiovi a jejich mamince Róze Llupi, albánské rodině, která za tu dobu 
v Nymburce doslova zakořenila. Alfons se Sebiem hrají 
v kapele Hitfakers, Alfons provozuje v Nymburce tři kavárny a v loňském roce se mu narodil syn Vincent. Alfons si uvědomil, že 25 let už je taková doba, která stojí za to oslavit. Chystá proto na sobotu 23. května v kapli sv. Jana Nepomuckého a v jejím okolí příjemný den ve stylu Montmarteru s následným koncertem Michala Prokopa.

Jak jste tady v Nymburce začínali?

To už je známé, že naše babička byla napůl Češka, takže tady byli příbuzní, kteří nám sehnali bydlení a později 
i práci v ŽOSce. V devadesátém druhém roce se máma rozhodla, že bude podnikat, sehnala na nádraží prostor pro občerstvení a později si otevřela restauraci Butrint (vedle mostu pozn. redakce).

Bylo těžké se učit česky?

Když hodíš do vody rybu, tak začne plavat. Asi tak to bylo. Byli jsme děti, Sebio už po půl roce začal mluvit. Já myslím, že mi ten proces trval asi pět let, ale po prvním roce už jsem si také zvykl mluvit. Sebi je na tom lépe, protože teď dostudoval bohemistiku. Teď bydlí v Jezerním Vtelnu a bude se ženit.

Jak to jde s kapelou, když jste od sebe tak daleko?

Kvůli tomu máme třídenní srazy, na kterých zkoušíme. Na koncerty máme sdílený kalendář, takže když je tam prázdno, tak jsme si řekli, že se bude hrát. Vždycky, když máme nějakou důležitou věc, tak ji tam napíšeme. Kdo píše první, tam se hraje. Funguje to, ale někdy se stane, když pořádám nějaký koncert 
v kavárně U Strejčka typu Laca Decziho a musím tam být, tak je to problém.

Jak často hrajete s Hitfakers?

Někdy je to desetkrát, dvanáctkrát měsíčně a někdy to je jednou za dva měsíce. Nemáme agenturu, děláme to ještě pro radost.

Jakou muziku hrajete? Převzatou, nebo svojí?

My máme velký problém. Začali jsme jako Hitfakers, že jsme předělávali hity. Pak jsme udělali první desku našich věcí, teď druhou. Ale máme hraní, na kterém jsme vyžadováni jako párty kapela, kde chtějí ty převzaté covery věci.

Začínali jste jako kapela Albakros. Od kterého roku jste Hitfakers?

Já mám jednu takovou vlastnost, že si nepamatuji vůbec nic. Nepamatuji si data. Ale myslím, že od roku 2005 (to potvrdila i Alfonsova partnerka Aneta).

Jak bude vypadat ten den „D", kdy chcete oslavit 25 let?

Program začne okolo jedné hodiny u kaple sv. Jana Nepomuckého. Chtěl jsem to pojmout trošku jako Montmarter. Nebude tam chybět pouliční muzika, stoly venku, bary venku, kavárna, výstava v kapli. Představuji si, že to bude pro lidi takové zastavení. Aby si sedli, popovídali. I ty žánry budou takové pouliční – harmonika, kytara, šanzonově pojaté. Celý den se bude hrát, grilovat. Večer je v kapli naplánovaný koncert Michala Prokopa, Luboše Andršta a Jana Hrubého. Vstupenky už jsou v předprodeji v Kostelní ulici. Po koncertě bude ještě jakási afterparty U Strejčka. Bude tam seskupení muzikantů Blazy Quart, kteří hrají jednou za půl roku, a jsou výborní.

Jak vidíte lidi v Nymburce? Myslíte, že přijmou takovou akci ve stylu Montmarteru?

Chtěl bych vzkázat lidem, aby byli víc venku, vyrazili do ulic a neseděli doma nebo v hospodě. Ono je někdy velmi těžké rozbít ty zajeté rituály. Znamená to trošku oživnout a omládnout. Mně tyhle věci v Nymburce vždycky chyběly. To bylo jediné, proč jsem záviděl jiným městům, že mají tyhle aktivity. Mám rád lidi tady. V zásadě si vybírám ujetý umělce. Když je to trošku divný, tak mě to začne zajímat. Když to shrnu, baví mě aktivní lidi, co něco dělají. A je potřeba je podporovat, aby ze sebe něco chrlili. Protože teprve potom se něco povede.