Konečně i v Nymburce lidé mohou ušetřit na energiích. Jednoduše tím, že se zapojí do elektronické aukce.

Lidé vlastně nemají jinou možnost, jak výrazněji snížit ceny energií. „Proto jsme se rozhodli elektronickou aukci zajistit. Navíc si myslím, že nyní je pro tyto aukce ideální doba," řekl místostarosta Zdeněk Vocásek.

E-aukce je v podstatě elektronická dražba, ve které dodavatelé přes internet snižují své nabídky, a snaží se tak získat zakázku a klienta. Výhodou tohoto způsobu nakupování je průhlednost celého průběhu nákupu, a navíc fakt, že dodavatelé o svého klienta férově soutěží. „Síla každého klienta je v tom, jak velký objem zakázky dodavatelům na trhu nabízí. Čím větší je poptávka, tím lepší ceny samozřejmě mohou dodavatelé nabídnout," informoval Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre, která bude aukci na dodavatele v Nymburce zajišťovat.

Přihlásit se mohou jednotlivé domácnosti i bytová sdružení. Pořádající firma pak všechny sdruží, stanoví přesné podmínky, které musí dodavatelé dodržet, a osloví všechny dodavatele energií na trhu, aby o domácnosti soutěžili v on-line elektronické aukci.
Tato služba je zdarma. 

Pořadatelské firmě neplatí za zprostředkování e-aukce nic ani město. Aukční poplatek zaplatí firmě po ukončení aukce dodavatel, který e-aukci vyhraje.
„I když v poslední době někteří dodavatelé nabízejí slevy až 11 procent, v našich aukcích se podařilo získat pro občany ceny za elektřinu a plyn 
v průměru o 30 procent nižší," uvedla Jolana Cibulcová, manažerka společnosti eCentre.

Podle místostarosty Vocáska budou občané odevzdávat do 25. září své podklady. „Do 30. září bude definitivně uzavřeno 1. kolo sběru dat podkladů od nymburských domácností. Koncem října se uskuteční 
e-aukce na dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Od 15. listopadu budou na kontaktním místě pro občany připraveny k podpisu smlouvy s vítězným dodavatelem. eCentre pak postupně předá podepsané smlouvy vítěznému dodavateli, který na základě zplnomocnění od občanů – součást smlouvy s vítězným dodavatelem – zajistí výpověď u stávajícího dodavatele. Vítězný dodavatel poté zahájí dodávku elektřiny a zemního plynu," vysvětlil postup Zdeněk Vocásek.

Do aukce se zapojily nebo zapojí i Poděbrady, Kutná Hora, Sadská, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Čáslav, Čelákovice, Lázně Toušeň. Jedná se s Loučení a zájem projevila obec Krchleby.

A jak to již dopadlo jinde? Například v Sadské dosáhla průměrná sleva na elektrickou energii 31,27 procent. 
V Poděbradech 33,76 a v Kutné Hoře dokonce 35,87 procent. Průměrné úspory u zemního plynu byly v Sadské 28,14, 
v Poděbradech 31,98 a v Kutné Hoře 32,68 procent.

Z těchto výsledků lze uvést jednoduchý příklad. Představte si, že rodina platí 2 200 korun měsíčně za elektřinu, to je 26 400 korun za rok. Za zemní plyn pak měsíčně zaplatí 2 500 korun, což je ročně 30 000 Kč. Tato rodina má možnost prostřednictvím elektronické aukce ušetřit až 4 000 korun za elektřinu a 6 700 korun ročně za zemní plyn.

Ve středu 11. září od 18 hodin se koná v Obecním domě 
v Nymburce informační setkání pro občany.

Kontaktní osoba za městský úřad je samotná mluvčí radnice Markéta Tomčíková, tel: 325 501 252, 606 608 445, e-mail: marketa.tomcikova@meu-nbk.cz.


Autoři: Lukáš Trejbal, Markéta Tomčíková