Poptávka po chalupách zůstává vysoká a zájemců o odpočinková obydlí mimo města je stále dost. Hana Dubská pochází od Jičína, ale má svou chatu v Káraném. „I když je to tam chatička na chatičce, tak je tam nádherně. Říkám tomu malé Chorvatsko. Máme milé sousedy a nikdo se nepohoršuje, když někdo vyjde v trenkách venčit svého mazlíčka k Jizeře. Ta je sice ledová, ale překrásná. Je to tu pro mě prostě srdcová záležitost. Probouzím se za zpěvu ptáků a večer posedím v klidu u ohně. Jednou se sem chci s manželem přestěhovat,“ řekla Dubská, která chatu zdědila po babičce a jezdí na ní od malička.

Pořídit si chatu na Nymbursku není levná záležitost. Zájemci většinou zaplatí přes milion korun. Ceny některých větších modernějších chalup se vyšplhají až na 13 milionů korun.

„Běžná cena se pohybuje mezi jedním až dvěma miliony,“ řekl realitní makléř Jiří Novák ze Soccer Reality. „Cena se samozřejmě liší, záleží třeba na tom, z jakého je dům materiálu. Dřevěné chaty jsou levnější než ty cihlové,“ dodal Novák.

Menší dřevěné chaty se dají sehnat za méně peněz, zájemci je seženou třeba za 600 nebo 800 tisíc korun. „Například v Kersku jsou chaty dražší zejména kvůli pozemkům, které jsou většinou dost rozsáhlé,“ okomentovala realitní makléřka Kateřina Uhlířová.

Cena se odvíjí také podle toho, zda je pozemek, na kterém chata stojí, ke koupi nebo pouze k pronájmu. Podle Nováka mají Češi zájem chaty především kupovat, než si je pronajímat. Stále populárnější také je chaty přestavovat a stěhovat se do nich natrvalo.

Na své chalupy Češi odjíždějí hlavně kvůli klidu a odpočinku. Na Nymbursku vyhledávají především lokality u vody, kde mohou lovit ryby, koupat se nebo si jen odpočinout. „Je tu vysoká poptávka třeba po chatách v blízkosti Lysé nebo Čelákovic. To jsou pro kupující zajímavé lokality. Můj nedávný klient se rozhodoval podle několika kritérií. Chtěl chatu zhruba hodinu cesty od domova, a aby z ní byly dostupné nějaké obchody kvůli zásobování. Samozřejmě chtěl také soukromí, takže hledal klidnější lokalitu,“ prozradil Novák.

Podle realitní makléřky Renaty Homolové ze Sadské dnes chtějí tuzemští chalupáři především svůj klid. „Shánějí spíš chaty, kde je žumpa a nemusí chodit na suchý záchod,“ řekla.

O chataření mají podle realitních makléřů zájem hlavně lidé po čtyřicítce, mladší generace jsou spíše výjimkou. „Mladí jsou dnes hodně vytížení. Je pravda, že také prchají z měst, ale místo chaty si raději na okraji Prahy postaví rodinný domek. Nechtějí si k tomu kupovat ještě chatu, aby se museli starat o dva objekty,“ řekla Homolová.

Na Nymbursku nejsou chaty nejdražší. Třeba v Krkonoších vyjde chata průměrně na 2,7 milionu korun. Pouze ve třech krajích Česka nemusí být zájemci o chatky milionáři. Na Zlínsku, Olomoucku nebo v Moravskoslezském kraji se průměrná cena za chalupu pohybuje pod jedním milionem korun.