Španělsko, Řecko, Chorvatsko, Slovensko, ale i tuzemsko. To jsou destinace, po kterých je v těchto dnech na Nymbursku největší poptávka. Až do března totiž mohou lidé využít slev, které řada cestovních kanceláří nabízí.

Od května by však cestování mohlo podražit. A to kvůli klesajícímu kurzu koruny. Zdražení by se týkalo letních zájezdů, a to i těch, které už budou mít lidé zamluvené. Podle asociace českých cestovních kanceláří a agentur však cestovní kancelář může zájezd jednostranně zdražit nejpozději 21 dní před odjezdem a nejvýše do 10 procent z celkové ceny zájezdu.

Podle zástupce cestovní kanceláře Monatour v Nymburce reagují lidé na slevy už od ledna. Slevy mohou lidé uplatnit ještě v březnu. „Lidé se mě ptají, jak to bude s letními zájezdy, ale mohu jim zatím říct jen to, že o žádných změnách nevím,“ dodal zástupce CK Monatour s tím, že bližší informace by měl mít až po výstavě cestovního ruchu Holiday World, kde by se zástupci cestovních kanceláří měli dohodnout.

Zdražování naopak nechystá cestovní kancelář Livia v Poděbradech. „Kvůli stoupající hodnotě Eura, oproti loňskému roku, se budou zájezdy zdražovat, ale my jsme to brali předem v úvahu a s rezervou, takže zdražovat nebudeme,“ řekla Deníku Jaroslava Šimáčková. Připustila však, že pokud by byla překročena hranice 32 korun za Euro, měnilo by to situaci.

Slevy „last moment“ zájezdů a charterových letů podle Šimáčkové vznikly díky výraznému zlevnění ropy, které způsobilo snížení palivového příplatku u letenek. „To se ale týká především velkých cestovních kanceláří. My se momentálně zaměřujeme na tuzemské zájezdy a pobyty, nabízíme také Slovensko a Chorvatsko,“ dodala.

O destinace na jihu Evropy mají zájem i Nymburáci. Podle cestovní kanceláře Monatour je největší poptávka po Španělsku, Malorce nebo Řecku. Zájezdy do těchto míst se dají v únoru pořídit i s osmiprocentní slevou.

Olga Ševčíková, Olga Havránková